Publikováno v deníku „PRÁVO“ dne 10. srpna 2021

 

Demontáž, konkurence a zdravý rozum

Napsal Miloš Balabán

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se v sobotním Právu obsáhle věnoval současným česko-ruským vztahům, které jsou po Vrbětické kauze v hluboké krizi.

Bez ohledu na ní se  realisticky vyjádřil k tomu, co může napomoci jejich restartu: „Je potřeba udržet ekonomické vztahy a podporovat české firmy, které mají zájem podnikat v Rusku a vytvářejí pracovní místa. Volání některých politiků po úplné demontáži obchodních vztahů s Ruskem považuji za nerozumné.“

Myslím, že jsou nejen nerozumné, nýbrž i škodlivé pro českou ekonomiku. I přes možné světonázorové a ideologické rozdíly totiž dnes celý svět, včetně Ruska respektuje kapitalismus jako hlavní ekonomický model, jakkoliv má v řadě zemí odlišnou podobu. To určuje i podobu ekonomických vztahů zaměřených na profit. V některých případech to otupuje i poslední dobou hojně používané ekonomické sankce.

Ukázkovým příkladem z roku 2018 je americký zákaz kupovat hliník u ruského koncernu Rustal. Důvodem bylo, že většinový vlastník Rustalu Oleg Děripaska byl obviněn z napomáhání v ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Jenže koncern, kde pracuje 60 tisíc lidí přerušil jeho dodávky do Evropy a cena hliníku vyskočila o 15 procent.

Američané byli zaskočeni a americké ministerstvo financí pod tlakem vlastních koncernů, především Boeingu bylo nuceno svoje rozhodnutí korigovat. Děripaska svůj vlastnický podíl zmenšil a sankce byly během několika měsíců zrušeny.

Vraťme se ale k malému Česku, které je existenčně závislé na exportu svého průmyslu a porozhlédněme se po Evropě. S Německem se v ekonomických vztazích s Ruskem rozhodně měřit nemůžeme, s Rakouskem ovšem ano.

Minulý týden zaujala zpráva, že rakouská skupina Lasselsberger uvedla do provozu závod na výrobu stavebních směsí v Baškortostánu.  A při té příležitosti se připomnělo, že na ruském trhu působí zhruba 1,5 tisíce rakouských firem, které zde proinvestovaly 6 miliard dolarů (126 miliard korun).

Proto mohl rakouský kancléř Sebastian Kurz prohlásit, že „ruský trh má pro Rakousko zvláštní význam, jelikož Rusko patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery Rakouska. Jsem rád, že díky zapálené práci předních rakouských podniků, mezi které patří i Lasselsberger, se nám daří dále posilovat naše stabilní hospodářské vazby.“

Ekonomická diplomacie malého evropského státu v praxi. Pokud někdo tedy uvažuje o demontáži našich obchodních vztahů s Ruskem znamená to přímé napomáhání naší konkurenci, která je i na ruském trhu značná.

Nemluvě o tom, že by to mohlo vést i ke ztrátě nikoliv stovek ale i tisíců pracovních míst u nás doma. Realistická slova ministra zahraničí dávají naději, že k takovému scénáři dojít nemusí. 

 (Autor je bezpečnostní analytik) 

Foto: plus.rozhlas.cz