Koronavirová krize se v dubnu naplno projevila ve statistikách průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Průmyslová produkce se meziročně propadla o 33,7 procenta, stavební o 4,6 procenta a bilance zahraničního obchodu Česka byla o 42,9 miliardy horší. Vývoz klesl o téměř 40 procent na 191 miliard.

Průmyslová výroba v Česku tak v dubnu zrychlila meziroční pokles z 12,5 procenta v březnu. K propadu došlo ve všech odvětvích, nejvyšší byl u výroby aut. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 42 procent, informoval Český statistický úřad (ČSÚ) . Propad je podle dostupných údajů největší od roku 2001, odkdy ČSÚ vede srovnatelnou řadu záznamů. V březnu a v dubnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy koronavirem a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem.

„Tuzemská průmyslová výroba tak překonala doposud nejvýraznější meziroční pád ve výši 22 procent z února 2009, kdy kulminovala globální finanční krize,“ uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

Zahraniční obchod ČR v dubnu vykázal schodek 26,9 miliardy korun, což byl meziročně o 42,9 miliardy horší výsledek. Obchodní bilance tak byla nejnižší od vstupu země do Evropské unie, její celkovou výši ovlivnil zejména propad obchodu s auty.

„Výrazné meziroční poklesy v obchodování jsme zaznamenali se všemi zeměmi, především s Německem, naopak Čína byla jedinou zemí s mírným nárůstem dovozu. Obchodní bilance se zeměmi EU však zůstala i přes výrazný propad nadále kladná,“ uvedla k dubnovým výsledkům obchodování Česka s cizinou ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Ve srovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl vývoz z Česka o 39,3 procenta na 191,4 miliardy korun, což představuje meziroční propad o více než sto miliard. O téměř 30 procent se v dubnu meziročně propadl i dovoz, do Česka zamířilo zboží v hodnotě 218,3 miliardy korun.

Celý text si můžete přečíst zde:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/prumysl-stavebnictvi-zahranicni-obchod-csu-duben.A200608_093650_ekonomika_mato