Vážení členové a partneři,

nabízíme Vaší pozornosti tiskovou zprávu firmy Veletrhy Brno a.s.

Společnost se v ní vyjadřuje k aktuálnímu stavu veletržního průmyslu v České republice, výzvám, kterým tento obor čelí v důsledku zavedených protiepidemických opatření, a také k žádoucím krokům za strany vlády, které by mohly pomoci jak samotnému oboru, tak i zprostředkovaně celé ekonomice České republiky.

Veletrhy Brno a.s. mimo jiné upozorňuje na to, že veletrhy dávají důležité podněty ke stimulaci ekonomiky, která byla tvrdě zasažena krizovými opatřeními. Akce toho typu dostaly již od konce května zelenou v Německu v některých spolkových zemích. První veletrhy se konaly už i v Číně.

Pořadatelé takovýchto akcí zároveň upozorňují na otevření nákupních center a hobby marketů a diskriminaci veletržního průmyslu.

„Po otevření obchodních center nevidíme důvod, proč by se nemohly rozjet veletrhy. Hobby markety byly otevřeny s poukazem na vysoké stropy, ale standardní výstavní pavilony mají výšku 12 metrů, což je mnohem více než v případě hobby marketů. Každý veletrh se liší případ od případu. Jsme připraveni podmínky každé jednotlivé akce nastavit s hygieniky,“ uvádí Jaroslav Bílek, tiskový mluvčí Veletrhů Brno.

„Potřebujeme jasný signál, že veletrhy lze spustit opět ve druhé polovině roku od září. Do srpna žádné veletrhy na programu nejsou. Veletrhy ale nelze připravit přes noc, mají dodací lhůtu tři až pět měsíců. Vystavovatelé na ně připravují exponáty často celý rok,“ zdůrazňuje generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Ztráty pořadatelů veletrhů a kongresů rostou v řádech stovek milionů korun. Ztráty sektoru celkem se počítají již dnes v miliardách korun. Některé firmy navázané na veletrhy již oznámily úpadek a ukončení činnosti.

Kromě vystavovatelů potřebuje naléhavě impulsy od veletrhů i regionální ekonomika včetně hotelů a restaurací, maloobchodu, přepravců a řemeslníků, kteří technicky zajišťují výstavbu expozic.

S celým zněním tiskové zprávy se můžete obeznámit v příloze.

http://komorasns.cz/assets/attachments/TZ-BVV-13052020-ohrozeni-veletrhu.pdf