Po téměř dvouleté přestávce se v Praze ve dnech 5. a 6. března 2019 uskutečnilo 11. zasedání česko-ruské mezivládní komise, jejími spolupředsedy jsou Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu ČR a Denis Manturov, ministr průmyslu a obchodu RF.

        Kromě rozhovorů obou nejvyšších rezortních představitelů v průběhu zasedání jednala řada specializovaných pracovních skupin, které výsledky své práce zahrnuly do společného protokolu, jež na závěr oba spolupředsedové podepsali.

        Na závěr zasedání se v prostorách Obecního domu v Praze za účasti obou delegací a více než stovky zástupců českých firem uskutečnilo podnikatelské fórum pod názvem „Česko – ruské obchodně ekonomické vztahy: jejich současný stav a perspektivy“, připravené Komorou SNS, SP ČR a HK ČR.

 

        V návaznosti na 11. zasedání rusko-české mezivládní komise nabízíme několik konkrétních informací:

 

  • Gubernátor Uljanovské oblasti jednal se zástupci českého MPO

Gubernátor ruské Uljanovské oblasti Sergej Morozov, ministryně pro mezinárodní vztahy regionu Jekatěrina Smorodová a ředitel Korporace rozvoje podnikání Uljanovské oblasti Ruslan Gajnetdinov se začátkem týdne setkali s představiteli českého ministerstva průmyslu a obchodu. Během jednání strany mimo jiné pohovořily o nabízejících se možnostech pro navyšování exportních dodávek rozličných produktu, které se vyrábí v Uljanovské oblasti, do České republiky. „Hlava regionu informovala protější stranu o našich zájmech v oblasti dodávek produkce a klíčových zájmech v oblasti hospodářské spolupráce,“ uvedl po skončení jednání Ruslan Gajnetdinov. „Hodnota našeho přímého exportu do ČR v roce 2018 přesáhla 7 mil. USD. Jednalo se především o dodávky farmaceutických výrobků, automobilových komponent, produktů v oblasti jaderné energetiky a anorganické chemie, nábytek, překližky a textil, plastové výrobky a válcované plechy,“ dodal.

https://ulpressa.ru/2019/03/05/губернатор-в-чехии-прямой-экспорт-с-чр/

 

  • V Praze se jednalo o možném navýšení počtů leteckých spojů mezi ČR a RF

V rámci zasedání mezivládní komise pro obchodní a hospodářskou spolupráci zástupci České republiky a Ruské federace jednali mimo jiné o možném navýšení počtu leteckých spojů mezi oběma zeměmi. Novináře o tom informoval ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. „Jedním z důležitých témat, kterému jsme se dnes věnovali, bylo vyjednávání o nabízejících se možnostech pro navýšení přepravní kapacity mezi Prahou, Moskvou a Petrohradem. Počítáme s tím, že v oblasti zvyšování frekvence spojů se nám dostane pomoci od našich kolegů. Cílem je navýšit objemy přepravy,“ sdělil ministr.

https://tass.ru/ekonomika/6193676

 

  • Česká ALTA zmodernizuje uljanovský závod na výrobu obráběcích strojů

Korporace rozvoje Uljanovské oblasti oznámila, že tento týden bylo dosaženo ujednání mezi vedením ruského regionu a českou skupinou ALTA o provedení modernizace podniku Simbriskij stankostroilenyj zavod (bývalý Uljanovský závod těžkých a unikátních obráběcí ch strojů UZTS), který se nyní specializuje převedším na provádění oprav a údržbu sovětských obráběcích strojů. Modernizace podniku by měla být zahájena ještě letos. Projekt mimo jiné počítá s transferem technologií v oblasti opravování a údržby obráběcích strojů evropských výrobců. Samotná investiční dohoda mezi skupinou ALTA a vedením regionu by měla být podepsána v průběhu následujících několika měsíců. S největší pravděpodobností k jejímu podpisu dojde v květnu v Moskvě během veletrhu Metalloobrabotka.

https://ulpressa.ru/2019/03/06/чешская-компания-alta-возьмется-за-модер/

 

  • Uljanovská oblast podepsala dohodu o zřízení exportního hubu v ČR

Na území České republiky vznikne exportní hub Uljanovské oblasti. Příslušná dohoda o záměru byla podepsána v Praze u příležitosti zasedání česko-ruské mezivládní komise pro obchodní a hospodářskou spolupráci. „Hybnou silou rozvoje našeho dialogu se musí, dle našeho názoru, stát meziregionální spolupráce. V průběhu loňského roku Českou republiku navštívily podnikatelské mise vypravené ze šesti ruských regionů. Dnes byla v rámci zasedání mezivládní komise podepsána dohoda o zřízení obchodně-logistické infrastruktury, exportního hubu, na území České republiky mezi Uljanovskou oblastí a firmou MRKinvest,“ oznámil tiskový odbor ruského ministerstva průmyslu a obchodu. Vedení ruského regionu očekává, že v průběhu prvního roku fungování hubu zde bude uzavřeno až dvacet smluv o dodávkách uljanovské produkce v hodnotě 2 až 3 mil. USD.

https://tass.ru/ekonomika/6193856

 

  • Prezident Tatarstánu pozval české firmy do republiky

Prezident Republiky Tatarstán Rustam Minnichanov tento týden navštívil Českou republiku a zúčastnil se zde podnikatelského fóra, které se konalo u příležitosti zasedání česko-ruské mezivládní komise. Během proslovu na fóru šéf ruského regionu zdůraznil, že Tatarstán má zájem o přilákání investic z Česka. „Máme zájem o příchod českých firem a investic do Tatarstánu. Bude rádi, pokud se nám podaří dále rozvíjet vzájemně výhodné vztahy. Česká republika je jedním z předních zahraničních partnerů Tatarstánu. Naše vzájemná obchodní výměna ve výsledku loňského roku dosáhla hodnoty 632 mil. USD,“ sdělil Minnichanov. Podle prezidenta dnes existuje celá řada možností pro navazování spolupráce. Největší příležitosti skýtá oblast zavádění inovačních řešení. „Modernizace průmyslu, automobilová výroba, strojírenství, zdravotnictví, zemědělsko-průmyslový komplex. To jsou obory, kde vidíme perspektivy pro spolupráci,“ dodal prezident Republiky Tatarstán.

http://tatcenter.ru/news/minnihanov-priglasil-biznes-chehii-investirovat-v-tatarstan/

 

  • Ministr: RF a ČR plánují realizovat společné projekty ve třetích zemích

Rusko a Česká republika připravují společné projekty, které plánují realizovat ve třetích zemích. Novináře o tom po skončení zasedání rusko-české mezivládní komise informoval ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. „Nadále hledáme oblasti a projekty, které by byly spojeny s dodávkami společných produktů na trhy třetích zemí. Je pro nás velmi důležité zaměřit se na společné výrobky, na společné oblasti,“ uvedl federální ministr. Očekává se, že v blízké budoucnosti proběhnou speciální konzultace zástupců Ruského exportního centra, České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. Cílem jednání bude hledání způsobu propojení možností stran v oblasti pojišťování exportních rizik společností.

https://tass.ru/ekonomika/6193294

 

  • Jihostroj spustí v Tatarstánu výrobu hydraulických zařízení

Česká společnost Jihostroj a.s. plánuje v průběhu letošního roku uvést v Tatarstánu do provozu podnik na výrobu hydraulických zařízení. Podnik bude sídlit v areálu místní zvláštní ekonomické zóny Alabuga a jeho výstavba si vyžádá investici ve výši 500 mil. RUB. Ročně bude nový závod produkovat až 80 tis. výrobků a zaměstná na pět desítek lidí. Český investor podepsal příslušnou dohodu s Agenturou pro investiční rozvoj Republiky Tatarstán během zasedání česko-ruské mezivládní komise. Informaci o tom zveřejnilo ruské ministerstvo průmyslu a obchodu

http://tatcenter.ru/news/investor-iz-chehii-zapustit-v-tatarstane-proizvodstvo-gidravlicheskogo-oborudovaniya/

 

  • Česká firma plánuje spustit v Nižněkamsku výrobu armatur

V ruském městě Nižněkamsk bude vybudován nový česko-ruský společný podnik, který se bude zabývat výrobou armatur a čerpacích zařízení. Předpokládá to memorandum o vzájemném porozumění, které u příležitosti zasedání česko-ruské mezivládní komise podepsala česká MPower Engineering a ruská PKF SpecTechKomplekt. Spuštění sériové výroby by dle vyjádření představitele MPower Engineering mělo uspokojit poptávku po armaturách a čerpacích zařízení na ruském vnitřním trhu. Nový podnik bude rovněž disponovat velkým exportním potenciálem. Ročně by závod měl vyrábět několik tisíc kusů produkce. Díky uvedení podniku do provozu v Tatarstánu vznikne na sedm desítek nových pracovních míst. Závod by měl začít fungovat již v příštím roce.

https://realnoevremya.ru/news/132027-cheshskaya-kompaniya-planiruyut-razmestit-v-nizhnekamske-zavod-po-proizvodstvu-armatury

 

  • Krasnodarský kraj vyslal do ČR svého speciálního představitele pro investice

Krasnodarský kraj vyslal tento týden ro České republiky svého stálého představitele pro otázky investic a exportu. Stal se jim ruský podnikatel Vladimir Gladkov. Informoval o tom tiskový odbor regionální vlády. Úkolem speciálního představitele je podporovat aktivity krasnodarských podnikatelů v ČR, bránit jejich zájmy a lákat do ruského regionu zahraniční investice. Vladimir Gladkov se stal teprve druhým speciálním představitelem pro investice a export, kterého do Evropy vyslala krasnodarská vláda. První byl vyslán do Německa v roce 2018. Představitel departmentu investic vlády Krasnodarského kraje rovněž sdělil agentuře RBC, že v průběhu letošního roku do České republiky bude vypravena delegace podnikatelů z Krasnodarské oblasti. Taktéž by ruský region měli navštívit čeští byznysmeni.

https://kuban.rbc.ru/krasnodar/freenews/5c7fb5249a79474c4f993821