Česká republika se stala historicky prvním zahraničním partnerem prestižního veletrhu Agrokomplex Ufa v ruském Baškortostánu. Českou agrární přehlídku vedl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.  

Česká republika se stala prvním oficiálním zahraničním partnerem za osmadvacetiletou historii veletrhu Agrokomplex Ufa, jedné z nejvýznamnějších akcí svého druhu v Rusku, který probíhá v metropoli Baškortostánu. „České firmy mají zájem i nadále rozvíjet vztahy v agrární oblasti s Baškortostánem“, uvedl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír, který se zúčastnil oficiálního zahájení Agrokompleksu v metropoli Baškortostánu Ufa. Společně se zemědělskou diplomatkou Nikolou Hruškovou vystoupili na plenárním zasedání výstavy. Náměstek zároveň uskutečnil dvoustranná jednání s hlavou regionu, premiérem i ministrem zemědělství Baškortostánu.

Česká účast zaujala návštěvníky i vedení regionu. Rýsuje se spolupráce v hodnotě milionů korun. Český stánek na veletrhu navštívila tamní politická špička v čele s šéfem Baškortostánu Rustemem Chamitovem, který jednal s tuzemskými firmami.

Zástupcům společnosti Farmtec, která se zaměřuje na poskytování komplexních služeb v oblasti investic do zemědělství, Rustem Chamitov nabídl možnost zvážit výrobu na území Baškortostánu. Zdůraznil přitom, že z hlediska rozvoje spolupráce jsou pro region klíčovými kritérii kvalita výrobků a jejich cena. „Zároveň máme zájem o možnost vyrábět část zařízení zde, na území republiky. To umožňuje snižovat jeho cenu. Navrhuji zapracovat na tomto směru, možná se nám podaří vytvořit společný podnik. Velmi rychle pak najdeme společnou řeč a začneme pracovat. Náš trh je velký a potřebujeme velké množství zařízení. Byli byste vytíženi na roky dopředu. Navíc sousedíme s regiony, kde je rovněž vysoká poptávka po zařízeních. Mohli bychom zřídit velmi dobrý výrobní podnik,“ sdělil podle ruských médií během jednání Chamitov.

Českou účast na veletrhu zorganizovalo a finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR a Ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím program na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Společný český stánek organizačně zajistila zemědělská diplomatka v Rusku Nikola Hrušková ve spolupráci s ředitelem kanceláře CzechTrade Moskva Jiřím Mašatou. Na stánku se prezentovalo celkem osm firem. Jde o společnosti Brunnthaller, CBS-Czech Breeding Services, Dvořák-engineering, Farmet, Farmtech, Kovobel, NTG Agri a VVS Verměřovice.

Program akce zahrnoval řadu doprovodných odborných konferencí a kulatých stolů, na kterých vystoupili představitelé některých českých firem. Prostřednictvím partnerského ministerstva zemědělství Baškortostánu byli pro české firmy pozváni ruští partneři na B2B jednání.

České firmy potvrdily správnost výběru teritoria a kvitovaly aktivní zájem místních partnerů. Akce jim přinesla řadu zajímavých kontaktů a podnětů pro budoucí spolupráci. "Někteří představitelé českých firem se svěřili, že předjednali konkrétní projekty a uvedli, že existuje reálná šance získat zakázky v hodnotě miliónů korun, " sdělila Nikola Hrušková, česká agrární diplomatka v Moskvě. 

Zdroj: zpráva Velvyslanectví České republiky v Moskvě  & https://gorobzor.ru/novosti/proisshestviya/v-bashkirii-cheshskaya-kompaniya-planiruet-rabotu-s-agrariyami-14-03-2018