• Státní exportní pojišťovna loni vymohla ze zkrachovalých případů zpět více než dvě miliardy korun. To je o 12 procent více než předchozí rok.
  • Nejvíce problémových případů má pojišťovna v Rusku, odkud také loni vymohla nejvíce - necelých 900 milionů.
  • Největší riziko dnes pro pojišťovnu znamená turecká elektrárna Adularya za 12 miliard korun.

Státní exportní pojišťovna EGAP hlásí rekordní vymahačský rok. Během roku 2017 se jí podařilo ze zkrachovalých případů získat zpět více než dvě miliardy korun. To je o 12 procent víc než rok předtím.

"V posledních letech se nám daří získávat finanční prostředky z pojistných událostí, které jsme vypláceli v letech 2011 až 2016. Loňský rok se nám v oblasti vymáhání mimořádně povedl a pozitivní vývoj by měl vydržet i v roce 2018," uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Ze zmiňovaných dvou miliard podle něj připadá 1,6 miliardy na již vyplacené pojistné a zbytek na zabráněné škody.

Procházka přišel do pojišťovny před pěti lety. Jeho hlavním úkolem bylo právě řešení velkého množství problémových případů za desítky miliard korun, které vznikly za jeho předchůdců a které zkrachovaly. EGAP pak musel pojistné vyplácet financujícím bankám.

Nejvíce problémových projektů bylo historicky v Rusku. V minulých letech zde neúspěšně skončila například výstavba elektrárny na Sibiři, nebo několik projektů skláren. Právě z Ruska také loni EGAP vymohl nejvíce – necelých 900 milionů korun. Hned za ním následovala Ukrajina, Írán a dalších 13 zemí.

Podle Procházky se pojišťovně daří i na začátku letošního roku. Zhruba čtvrt miliardy korun, a tedy 90 procent vyplacené pojistky se jí podařilo získat z případu polské elektrárny Stalowa Wola. Tam vyvážela turbíny českého výrobce španělská Abengoa předtím, než tato obří skupina v roce 2015 zkrachovala.

Největší rizikový případ, který nyní EGAP řeší, je turecká elektrárna Adularya. Na tu Česká exportní banka půjčila přes 12 miliard korun a EGAP ji pojistil. Elektrárna nicméně ani po čtyřech letech stále elektřinu nevyrábí, a Češi tak s tureckou stranou řeší její prodej. I tak se nicméně nepočítá s tím, že by případný zájemce za nedostavěný zdroj zaplatil více než polovinu ze zmiňované sumy.

Zdroj:https://byznys.ihned.cz/c1-66061260-pojistovna-egap-hlasi-rekordni-vymahacsky-rok-ze-zkrachovalych-pripadu-ziskala-zpatky-dve-miliardy