Obchod s Ruskem se mění. Kde jsou nové příležitosti?

Pokles vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Ruskou federací je minulostí. Po čtyřletém propadu vývoz do Ruska opět roste – loni se meziročně zvýšil o 15 procent. Obchod s východní velmocí se ale po zavedení sankcí výrazně změnil, připouštějí účastníci Exportní diskuze.

Negativní trendy měly na svědomí propad cen ropy a plynu, změna chování pojišťoven a bank zajištujících a financujících export do Ruska, ekonomické sankce Západu či propad rublu. Dalším důvodem byla nižší kupní síla ruských partnerů poté, co se zastavil růst hospodářství. To se ale nyní opět nadechuje k růstu.

Nehledě na to Rusko je i dva roky po zavedení sankcí zůstává druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky mimo země Evropské unie. V roce 2017 směřovalo do Ruska 1,9 procent tuzemského exportu. „Když odečteme země EU, pak je Rusko – pokud jde o export – našim druhým největším partnerem ze Spojenými státy. Co se týká obratu, je druhé hned za Čínou,“ připomněl v debatě Martin Pospíšil.

„Číslo 1,9 procenta je podle mě zavádějící, protože nikdo nedokáže vyčíslit, jak je to se subdodávkami například do Německa, z nichž finální výrobky končí v Ruské federaci, takže jsem přesvědčen, že je to číslo vyšší,“ upřesňil František Masopust, předseda představenstva Komory SNS.

Chcete vědět více o současném modelu obchodních vztahů s Ruskem? Pak se koukněte na video. Ve společném pořadu BusinessInfo a EURO TV Exportní zrcadlo jej diskutoval František Masopust s dalšími hosty z řad státní správy a zástupci firem.