Z tradičního´Ruského byznys dne 2017´ v Brně. (FOTO)


Zájem o Rusko mezi podnikateli v poslední době roste. "Ruský byznys den 2017" (Program) ukázal na stoupající zájem českých firem o spolupráci s Ruskem a rovněž na přitažlivost Mezinárodní strojírenské výstavy v Brně pro ruské regiony.

Obnova ruské ekonomiky v roce 2017 po několika letech recese napomáhá značnému růstu zahraniční obchodní výměny mezi Ruskem a Českou republikou.

Letos za prvních sedm měsíců české firmy vyvezly do Ruska zboží za 46,5 miliardy korun, což meziročně znamená 15 proc. nárůst.

Foto iRUCZ

Dovoz z Ruska roste ještě rychleji, meziročně o 54 procent a za prvních sedm měsíců letošního roku se zvýšil na 70,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ministr obchodu a průmyslu ČR Jiří Havlíček ve svém vystoupení na RBD 2017 řekl - "je skutečností, že naše vzájemné ekonomické vztahy jsou nadále, byť už jen částečně, poznamenány složitou mezinárodně politickou situací".

Na druhé straně je faktem, že se ekonomika České republiky nachází ve fázi poměrně silné konjunktury. Hospodářství RF se podařilo překonat toto období a začíná postupně růst. "Aktuální stav našich ekonomik je dobrým základem k budoucímu optimismu", řekl Jiří Havlíček.

Foto iRUCZ

Náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu Vasilij Osmakov ocenil, že se zásadně mění struktura ruského strojírenského exportu, zejména do České republiky: roste podíl nesurovinové strojírenské produkce.

Rusko je dnes, podle Osmanových slov, schopno "jako průmyslový partner, průmyslová velmoc - nabídnout velmi komplexní řešení "průmyslového partnerství".

Především díky vysokému stupni sankcí se v Rusku v odpověď probudilo vedle jiných odvětví i strojírenství, roste počet projektů a investic, které jsou každoročně spouštěny. Rusko nyní dokáže vyrábět více konkurenceschopné produkce.

Foto iRUCZ

Jsou to již dva roky, co v Rusku přešli na program "exporto-zaměščenija". Na podporu exportu se nyní vyčleňuje 20 mld. rublů. Minulý týden V. Osmanov, jak řekl, moderoval podobné průmyslové fórum v Saudské Arábii".

Obchodní rada českého velvyslanectví v Moskvě Martin Bašta uvedl, že "nálada českých firem působících v Rusku je lepší. V roce 2016 dosáhly české investice do Ruska rekordních hodnot," uvedl.

Podle něj v Rusku zesílil zájem o společné investice se zahraničními firmami. A některé nedávné příklady českých firem to dokazují. Stále více firem tam nejen vyváží, ale také zřizuje své pobočky.

Bašta připomněl již fungující dceřiné ruské firmy společností Brano, Brisk, Agro­stroj nebo Tos Varnsdorf, nejnověji i Hestego.

Nejde ale jen o strojírenské firmy, ilustroval mj. obchodní rada českého velvyslanectví v Moskvě Martin Bašta. "Příští týden od pondělí do středy bude mít Česká republika silné zastoupení na inovačním fóru v technoparku Skolkovo v Moskevské oblasti. Chystá se tam deset českých hi-tech firem, které podnikají v oblasti nanotechnologií či biotechnologií," uvedl diplomat. (90 proc. z těchto firem v RF dosud nepůsobily, zato mají zkušenosti z USA, Japonska, EU)

Bašta rovněž připomněl, že byť jsou ruské regiony stále obchodně aktivnější v zahraničí - český vývoz do RF je z 50 procent organizován přes Moskvu. A ve vzájemném obratu jde dokonce až o 70 procent.

Foto iRUCZ

Vedle toho vicegubernátor Nižegorodské oblasti a první místopředseda tamní vlády Jevgenij Ljulin informoval o právě podepsané smlouvě o společné výrobě stavebních eskavátorů v Rusku. Zvláště poukázal na fakt, že v oblasti nikdy v novodobé historii nezaznamenali propad výroby. Dnešní přírůstky dosahují v průměru +5 proc. ročně.

Rovněž náměstek ministra průmyslu a obchodu Republiky Tatarstán Ildar Mingalejev (Kazaň) poukázal na fungující vztahy s českými firmami FAVEA, PSB Velká Bíteš, Jihostroj či Alta.

Foto iRUCZ

V průběhu konference "Ruský byznys den" byl představen průmyslový a investiční potenciál

Vladimirské, Sverdlovské, Nižegorodské, Uljanovské oblasti, Republiky Tatarstán a St. Petěrburgu

Podmínky pro export hodnotí tři čtvrtiny českých firem jako stabilní, přesto dochází ke zvýšení počtu firem, které zaznamenávají změnu v tomto směru k horšímu. Nejvíce tuzemských firem, v současnosti 98 procent z nich, míří svým exportem do zemí Evropské unie.

Do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu exportuje třetina firem, což je stejné jako v minulém roce, vyplývá z pravidelného průzkumu DHL.

Připravil iRUCZ