Mise Komory SNS do Astany s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem (22. - 24. srpna) začala po přistání v Kazachstánu zmateným ježděním autobusu  a pochodováním podnikatelské skupiny po novém terminálu letiště Haydara Alieva, způsobeným špatnou komunikací místního personálu s pražským letištěm. Nakonec jsme se dostali k těm správným dveřím, prošli patřičnými kontrolami, našli svá zavazadla i autobus a s téměř hodinovým zpožděním jsme dorazili do hotelu Rixos. Tady už vše běželo podle plánu.

Příjezd do restaurace Satti, kde jsme byli opět později než ministr s delegací, nás přivítal nemilým překvapením. V restauraci jsme byli už vícekrát, nikdy tu ale nebyl takový "kravál" (tedy program místních folklorních umělců). Jelikož nebylo slyšet vlastního slova, Jana jim to "rychle zatrhla".  Společná večeře i následné posezení v hotelovém baru už žádné další překvapení nepřineslo.

V podstatě dle našich představ proběhlo také podnikatelské fórum, sice s delšími projevy v plenární části, ale především se zajímavými B2B jednáními zástupců našich podniků s místními firmami.

Na výstaviště EXPO ASTANA 2017 jsme se přesunuli ve více než třiceti stupních v autobusu s průměrným řidičem a podobně fungující klimatizací. V českém pavilonu nás čekal vychlazený Budvar a hned bylo lépe. Následovala prohlídka naší expozice - všeobecně hodnocené pozitivně - a pak individuální prohlídka dalších pavilonů podle zájmu. Večerní setkání s ministrem Havlíčkem a týmem komisaře české účasti na EXPO, za doprovodu cimbálovky, byl příjemným završením dne i celé mise. Složitější hledání autobusu pro odvoz výpravy do hotelu nám náladu ani trochu nezkazilo.

Čtvrteční ráno v Astaně opět se sluníčkem. Odjezd na letiště téměř podle programu - nakonec to byla docela ukázněná skupina. Ovšem na závěr muselo ještě něco přijít! Sedíme v letadle a řešíme kdo nám "přebývá", když na palubě je 56 osob a bezpečnostní kontrola na letišti zaregistrovala jen 55 nastupujících. Ale konec dobrý, všechno dobré. Neorazítkovaná Karolína se přiznala a start povolen!

Podtrženo a sečteno - účastníci mise do Astany spokojeni, ministr v pohodě. Tak máme další úspěšný zářez a můžeme se vrhnout na přípravu následných blížících se podnikatelských misí!

František Masopust