Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek přijal 16. června 2017 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Běloruské republiky Vladimira Makeje. Šéf běloruské diplomacie přijel do ČR na dvoudenní návštěvu, která se zaměřila na možnosti rozšíření vzájemné spolupráce obou zemí s důrazem na ekonomiku a obchod.

Návštěva se uskutečnila v období pozitivních změn ve vztahu EU-Bělorusko a odpovídá záměrům české zahraniční politiky pokračovat v prohlubování spolupráce mezi oběma zeměmi. Ministr Zaorálek potvrdil Vladimirovi Makejovi, že ČR považuje Bělorusko za důležitého partnera a vyjádřil potěšení nad tím, že země spolu vedou intenzivní politický dialog. Upozornil také na rostoucí zájem českých podnikatelů o posílení spolupráce. „Naléhal jsem na ministra Makeje, aby jeho země učinila kroky k větší transparentnosti pro podnikání, a tím umožnila zvýšení obchodních příležitostí a aktivit,“ dodal Lubomír Zaorálek.

Ministři zhodnotili možnosti další spolupráce EU s Běloruskem v rámci programu Východního partnerství a hovořili o demokratizačním procesu v Bělorusku. „Byl bych rád, kdyby Bělorusko pokračovalo v krocích, které začalo, a přiblížilo se nejen standardům EU, ale i Rady Evropy,“ vyjádřil přání Ministr Zaorálek.

ČR a Bělorusko si v letošním roce připomínají 500 let vydání první bible v běloruštině, o něž se v Praze zasloužil František Skaryna z Polocku. Při této příležitosti položili oba ministři věnce u sochy Františka Skaryny v Praze.

Zdroj: MZV ČR


Z MONITORU K TÉMATU


  • Běloruský ministr zahraničí přijel do České republiky

Ministr zahraničních věcí Běloruska Vladimir Makej dorazil do České republiky na oficiální návštěvu. Během návštěvy by se měl šéf běloruské diplomacie setkat s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Strany plánují projednat celý komplex otázek, spojených s bilaterální spoluprací, rozvojem dialogu mezi Běloruskem a Evropskou unií, aktuálními problémy v mezinárodní politice. Rovněž by měly probrat perspektivy dalšího posilování bělorusko-české spolupráce v rozličných oblastech. Vladimir Makej by měl během svého pobytu v Praze navštívit mimo jiné Česko-Běloruskou obchodně průmyslovou komoru.

Zdroj: http://www.belta.by/politics/view/makej-15-16-ijunja-poseschaet-chehiju-252772-2017/