Velkolepá show s roboty a drony zahájí dnes večer světovou výstavu v Astaně. Do Kazachstánu přiletěl i český prezident Zeman, který zítra přestřihnutím pásky otevře český pavilon.

Na zahájení tříměsíčního Expa dorazilo do Kazachstánu 17 hlav států včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten také zítra slavnostně otevře český pavilon, v němž návštěvníky čekají exponáty jako elektrické letadlo, 3D model spalovny nebo létající kolo.

Na start výstavy dorazila početná výprava českých podnikatelů. „Je tu asi 70 byznysmenů. Hned poté, co zítra přestřihne prezident Zeman pásku u pavilonu, začne i doprovodný program,“ uvedl koordinátor odborného programu František Masopust.

Na letošním Expu je zakázána přímá prezentace firem prostřednictvím vystavených exponátů. Za zavřenými dveřmi v konferenčním sále, který je českým firmám zdarma k dispozici, ale smějí normálně představit svou produkci partnerům.
Kazaši chtějí udělat na svět dojem. Výstavu Expo 2017 zahájí výpravnou show, která využije nejmodernější technologie, jako jsou laserové projekce, velká pohyblivá pódia nebo „baletící“ drony. Představení zkombinuje vystoupení 300 živých umělců s pohyby robotů. Show navrhl režisér Andree Verleger, který se podílel například i na úvodním ceremoniálu olympiády v Pekingu 2008.
Jeho scénář má ladit s podtitulem letošního Expa, jímž je Energie budoucnosti. „Je postaven na historii energie jako primární síly od začátku vesmíru až po moderní nápady na její využití,“ uvedl producent ceremoniálu Borislav Volodin, podle nějž budou diváci na chvíli „transportováni do sluneční soustavy“.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/vystava-expo-odstartuje-baletem-dronu-1333511