Rostovská oblast patří mezi tahouny ruského zemědělství a agroprůmysl mezi priority regionu. Delegace v čele s ministrem Jurečkou a českým velvyslancem v Rusku Vladimírem Remkem jednala o možnostech uplatnění českých vývozců na tamním trhu. Zástupci tuzemských firem poté jednali s potenciálními obchodními partnery z ruské strany.

Diskuzní platformou o vzájemných obchodních vztazích, která se zabývala možnostmi uplatnění českých firem v regionu a ruskou poptávkou, se stalo česko-ruské agrofórum. „Rostovská oblast je jedním z motorů růstu agrárního sektoru v Rusku a má obrovský potenciál pro další rozvoj. My jsme připraveni a nabízíme dlouhodobou spolupráci, v rámci které by mohly v dané oblasti vzniknout nové společné investiční projekty,“ uvedl podle ruských médií ministr Jurečka během svého vystoupení na agrofóru v Rostově, které spolupořádala Komora SNS.

„Region byl skvělou volbou pro naše zemědělce a výrobce agrotechniky. Rostovská oblast, které se přezdívá brána do Kavkazu, je co do objemu zemědělské výroby druhým největším producentem v Rusku,” sdělil František Masopust, výkonný ředitel Komory SNS, která organizovala českou podnikatelskou misi doprovázející ministra.

Rostovská oblast se pyšní úrodnou půdou, tzv. černozem tvoří ve struktuře tamní zeminy 65 procent. I proto zde zemědělství patří mezi výrazně růstové položky. „Agrární sektor v loňském roce vykázal meziroční růst o 15,6 procenta,“ uvedl gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev v nedávném rozhovoru pro agenturu Interfax. „Rozvoj zemědělsko-průmyslového komplexu je pro nás velmi aktuální,“ dodal.

Vzájemný obchod pokulhává za možnostmi

Řečníci česko-ruského agrofóra se shodli, že je vzájemná obchodní výměna nedostatečná a existuje řada možností jejího rozvoje.

Podle slov ministra zemědělství regionu Konstatina Račalovského patří mezi priority agrárního sektoru Rostovské oblasti výstavba skleníkových komplexů, mléčných farem a podniků na zpracování obilí. České firmy zase v Rusku hledají především odbytiště své produkce, včetně zemědělské techniky, ve hře jsou ale take možnosti společné výroby.

„České společnosti nyní hledají cesty na nové trhy, Rusko se zas rozhodlo hledat způsoby, jak si zajistit soběstačnost. To dává českým podnikatelům možnost uvažovat o spolupráci, mimo jiné o dodávkách zařízení a technologií v oblasti chovu hospodářských zvířat a pěstování plodin,“ cituje agentura Regnum českého šéfa rezortu zemědělství.

Hlavním zájmem ruských firem je najít investora, který by mohl pomoci s rekonstrukcí podniku a implementací moderních technologií. Českou výhodou je, že firmy umějí přinést do projektu i financování za výhodných podmínek. To mohou získat prostřednictvím úvěrování a pojištění tuzemské dodávky od státní pojišťovny exportu EGAP a České exportní banky.

Plusem Rostovské oblasti je i to, že se jedná o exportní region, který není živený “ropnou žilou”. Obrat zahraničního obchodu regionu loni činil 7,7 miliard USD, kdy export dosáhl 5,5 miliardy dolarů a dovoz 2,2 miliardy dolarů. Podle růstu objemů exportu, který přesáhl 15 procent, patří Rostovská oblast mezi lídry v zemi. Podle ruských zdrojů přitom na zemědělskou produkci ve struktuře exportu připadá 56 procentní podíl. Podnikatelé tak může lákat jak vnitřní ruský trh, tak možnost vyvážet produkty vyrobené na území federace do třetích zemí.


Zaznělo na česko-ruském agroprůmyslovém fóru


 

„Obchodní výměna mezi Českou republikou a Rostovskou oblastí ve své dnešní podobě neodpovídá ani potřebám, ani možnostem obou zemí. Náš region disponuje možnostmi, potřebnými pro organizaci společných česko-ruských podniků v oblasti chovu dojného skotu, produkce semen, výstavby logistických komplexů a dalších,“ uvedl vicegubernátor oblasti Viktor Gončarov.

„Máme nedostatečnou produkci zeleniny v zimním období a musíme jí dovážet z jiných regionů. Budování skleníků je to, na čem bychom mohli spolupracovat,“ uvedl ministr zemědělství oblasti Konstantin Račalovskij.

„Ze 700 tisíc tun, které ročně vypěstujeme, jen malou část zpracujeme v podobě konzerv. Navrhujeme tedy naším potenciálním investorům budovat nové konzervárenské podniky a zaplnit tuto díru,“ dodal Račalovskij s tím, že prioritou zůstává rozvoj zpracovatelského sektoru.

„Pěstujeme cukrovou řepu na 19 tisících hektarech a loni jsme sklidili okolo 500 tisíc tun. Jsme ovšem nuceni zpracovávat ji v Krasnodarském kraji. Na pořadu dne je tedy i výstavba cukrovaru. Zvláště bych chtěl zmínit budování logistických komplexů – to je pro nás také priorita,“ upřesnil ministr.

„Rusko úspěšně rozvíjí importní substituční programy, proto se chystáme posílit vztahy mezi našimi zeměmi. Zvláště dobře se doplňují naše zájmy spolupráce právě v Rostovské oblastí,” shrnul velvyslanec ČR v Ruské federaci Vladimir Remek.

Odborník z Obchodně průmyslové komory Rostovské oblasti Jurij Kornjuš poznamenal, že Češi mají spolehlivé schéma úvěrování a pojišťování podniků, takže přijeli na ruské území takzvaně s „vlastním samovarem“. „Jde o Českou exportní banku a pojišťovnu EGAP. V zahraniční dnes neprodáte ani hřebík, pokud si obchod nepojistíte. Jsou připraveni rovněž přistoupit na úvěrování našich podniků s roční sazbou okolo 3 až 5 procent v eurech, pokud jejich straně bude náležet 51 procent akcií,“ uvedl podle ruských médií Jurij Kornjuš.

České firmy mohou pokrýt ruský zájem

Agrofóra v Rostovu se zúčastnili zástupci 16 českých firem, z nichž 12 podniká v oblasti zemědělství. Kromě zástupců podniků se delegace zúčastnili také představitelé České exportní banky a pojišťovny EGAP. Například Česká STS Olbramovice hledala v Rusku partnera pro obchodní zastoupení a spolupráci s ruskou stranou v oblasti chovu. Firma je jedním z největších tradičních českých výrobců krmících zařízení pro zvířata. Podnikatelské mise se dále zúčastnili i zástupci firmy MORAVOSEED, která nabídla technologie potřebné pro produkci semen. Spolupráci v oblasti konzervovaných mas a zeleniny nabídla česká firma SVEROFRUKT.

Zdroj:http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/obchod-s-rostovskou-oblasti-vyjimecna-sance-pro-ceske-zemedelce-89067.html