Máme za sebou další úspěšnou misi, tentokrát do Ruska. V ruském Rostově na Donu podpořil zájmy českých firem ministr zemědělství Marian Jurečka, kterého doprovázela podnikatelská mise. Připojil se k nám také český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek. Je již tradicí, že v cílových destinacích pořádáme podnikatelské fórum, které slouží diskuzní platformou o vzájemných obchodních vztazích. Také pomáhá prosazovat a komunikovat možnosti uplatnění českých výrobců. V Rostově tomu nebylo jinak. V průběhu česko-ruského agrofóra Komora SNS podepsala memorandum s tamní regionální obchodní komorou, které by mělo přispět k zintenzivnění vztahů i po naší linii. Poté následovala dvoustranná jednání firem, kteří měli možnost navázat nové a „oprášit“ stávající kontakty. O nabídce českých firem vůči ruským partnerům a recipročně, jaká ruská poptávka byla si můžete přečíst v našem monitoringu tisku z mise (níže).

 

Rostovská oblast byla skvělou volbou pro naše zemělce a výrobce agro techniky. Region, kterému se přezdívá brána do Kavkazu, patří mezi tahouny ruského zemědělství. Agrosektor, který loni meziročně stoupl o 15,6 procent, patří mezi klíčové priority oblasti. Rostovská oblast je co do objemu zemědělské a potravinářské výroby druhým největším producentem v zemi.  

 

Zkrátka přistáli jsme na úrodnou půdu a to nejen obrazně. Rostovská oblast je známá svojí mimořádně úrodnou půdou tzv. černozemí, která pokrývá ve struktuře zeminy regionu až 65 procent.

Sklidili jsme s poměrně slušným výsledkem. Strany se nakonec jednání shodly, že je dosavadní obchodní výměna nedostatečná, možnosti rozvoje jsou a je nutné je rozvíjet. Podrobnější informace o našem programu, dílčích setkáních i doprovodném programu si přeštěte v našem monitoru.  


V svých aktivitách nepolevujeme a chystáme mise do Běloruska a Ázerbajdžánu. V obou případech se jedná o země s významnými českými referencemi. České firmy jsou tam dobře známé a je na co navazovat.
Pokud se k nám chcete připojit, napište nám.  

MONITOR / RUSKÝ TISK / TÉMA: PODNIKATELSKÁ MISE DO ROSTOVSKÉ OBLASTI

 

Český byznys je připraven investovat v Rostovské oblasti

Podnikatelská delegace z České republiky dorazila v těchto dnech do Rostova na Donu. Mezi hosty je ministr zemědělství ČR Marian Jurečka a český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek. Agentura Regnum s odkazem na Obchodní a průmyslovou komoru regionu uvádí, že v rámci návštěvy proběhne podnikatelské fórum, kterého by se měli zúčastnit představitelé celkem šestnácti českých společností. Ty mimo jiné hledají mezi místními farmami odběratele pro dojná plemena skotu, partnery v oblasti prodeje zemědělských strojů a agrárních technologií. Zájem je podle OPK Rostovské oblasti rovněž o spolupráci se společnostmi, zabývajícími se chovem hospodářských zvířat. Po skončení fóra by měla proběhnout řada dvoustranných jednání mezi společnostmi. Agentura připomíná, že minulý týden navštívila Rostovskou oblast podnikatelská mise z Maďarska. Strany se dohodly na tom, že budou posilovat spolupráci v oblasti zemědělství. Maďarští podnikatele tehdy informovali o záměru vytvořit v regionu podnik, zabývající se produkcí semen, či o plánech investovat do spravujících vodovodní a kanalizační systémy místních společností.

Zdroj: https://regnum.ru/news/2258295.html

Komora SNS a Obchodní a průmyslová komora Rostovské oblasti

podepsaly memorandum o spolupráci

Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS a Obchodní a průmyslová komora Rostovské oblasti v rámci pobíhajícího v těchto dnech česko-ruského agrárního fóra podepsaly memorandum o spolupráci. Dokument byl signován vicepresidentkou OPK regionu Světlanou Abdulazizovovou výkonným ředitelem Komory SNS Františkem Masopustem. Podepsání memoranda se podle slov Františka Masopusta stalo výsledkem dlouhodobých partnerských vztahů, jež jsou navázány mezi komorami obou zemí. Český velvyslanec Vladimír Remek ze své strany uvedl, že je Obchodní a průmyslová komora Ruska spolehlivým spojencem ve věci budování partnerských vztahů mezi českými a ruskými podnikateli a poděkoval OPK Rostovské oblasti za aktivní účast v organizaci fóra.

Zdroj: http://www.rostov.aif.ru/politic/gover/donskaya_i_cheshskaya_tpp_podpisali_memorandum_o_sotrudnichestve

Skupina českých podnikatelů dorazila do Rostovské oblasti

V rámci oficiální návštěvy delegace z České republiky v Rostovu na Donu proběhlo podnikatelské fórum, kterého se zúčastnil ministr zemědělství ČR Marian Jurečka, který do Rostovské oblasti dorazil prvně, a český velvyslanec Vladimír Remek. „Rostovská oblast je jedním z motorů růstu agrárního sektoru v Rusku a má obrovský potenciál pro další rozvoj. My jsme připraveni a nabízíme dlouhodobou spolupráci, v rámci které by mohly v dané oblasti vzniknout nové společné investiční projekty,“ uvedl český ministr během svého vystoupení na fóru.                                                                           Po skončení oficiální části byla zahájena dvoustranná B2B jednání. Hledat partnery v Rostovské oblasti přijelo celkem 16 českých společností, z nichž 12 podniká v oblasti zemědělství. Například společnosti Agro Royal, Brunnthaller – CS, CBS – Czech Breeding Services, CHOVSERVIS a SHR Martin Pyszko představili v Rostovské oblasti potenciálním partnerům své možnosti v oblasti kultivace a zvyšování produktivity skotu, genomiky, reprodukce, výroby a prodeje technologií a technologických zařízení pro chov skotu. Společnost Bednar FMT představila zemědělskou techniku, zaměřenou na opracování půdy, setbu, přidávání hnojiva mulčování. Firma Zimatechnik představila nabídku outsourcingových služeb v oblasti technologické výroby. Výrobní družstvo Kovobel nabídlo partnerům klecové a alternativní systémy ustájení drůbeže a příslušná technologické zařízení. Technologie, potřebné pro produkci semen až 400 druhů rostlin, nabídla rostovským podnikatelům společnost MORAVOSEED CZ. Akciová společnost SEVEROFRUKT nabídla spolupráci v oblasti výroby sušeného ovoce a zeleniny, ovocných koncentrátů, konzervovaných mas a zeleniny. Tradiční českou společnost STS Olbramovice, založenou již roku 1945, zastupoval v Rostovu na Donu její ředitel Michal Bakajsa. STS Olbramovice je jedním z největších výrobců krmících zařízení pro zvířata v České republice a v ruském regionu hledá partnera pro zřízení zde svého obchodního zastupitelství a rovněž spolupráci v oblasti chovu. Kromě zástupců podniků do Rostova na Donu přijeli také představitelé České exportní banky a pojišťovny EGAP.

Zdroj: http://rostovnadonu.riasv.ru/news/cheshskiy_desant_predprinimateley_visadilsya_na_do/1781057/

Češi plánují znovunavázat na tradici spolupráce republiky s Rostovskou oblastí

Ministr zemědělství České republiky Marian Jurečka během návštěvy Rostova na Donu uvedl, že jeho země plánuje znovunavázat těsné vztahy s Rostovskou oblastí, které byly přerušeny před více než dvaceti lety. „České společnosti nyní hledají cesty na nové trhy, Rusko se zas rozhodlo hledat způsoby, jak si zajistit soběstačnost. To dává českým podnikatelům možnost uvažovat o spolupráci, mimo jiné o dodávkách zařízení a technologií v oblasti chovu hospodářských zvířat a pěstování plodin. Do Rostovské oblasti bychom mohli dodávat také potřebný pro chov a pěstování genetický materiál,“ cituje agentura Regnum šéfa rezortu zemědělství s odkazem na odbor informační politiky oblasti.

Zdroj: https://regnum.ru/news/economy/2259099.html

Agrární sektor Rostovské oblasti zve české podnikatele

Podle údajů rostovské regionální vlády poklesl objem obchodní výměny mezi Rostovskou oblastí a Českou republikou v roce 2016 meziročně o 38,7 procenta a činil tak 29,9 mil. USD. Vývoz Rostovské oblasti do ČR přitom meziročně vzrostl více jak 1,5 krát a dosáhl hodnoty 6,4 mil. USD, zatímco dovoz z republiky se meziročně snížil o 26,6 procenta a dosáhl 23,5 mil. USD. Podle slov prvního náměstka gubernátora Rostovské oblasti Viktora Gončarova připadá ve struktuře zahraniční obchodní výměny regionu jak na export, tak na import z České republiky podíl menší, než jedno procento. „Obchodní výměna mezi Českou republikou a Rostovskou oblastí ve své dnešní podobě neodpovídá ani potřebám, ani možnostem obou zemí. Náš region disponuje možnostmi, potřebnými pro organizaci společných česko-ruských podniků v oblasti chovu dojného skotu, produkce semen, výstavby logistických komplexů a dalších,“ uvedl vicegubernátor. Podle ministra zemědělství regionu Konstatina Ryčalskeho mezi priority agrárního sektoru regionu patří výstavba skleníkových komplexů, mléčných farem a podniků na zpracování obilí. Rostovská oblast se stala jedním z prvních regionů, který vzbudil zájem u českých podnikatelů v zemědělství. Dříve jednání proběhla v Baškortostánu a Krasnodarském kraj. 

Zdroj: http://rostov.rbc.ru/rostov/05/04/2017/58e4b1d49a7947d8e96eb1ae?from=main

Jak se předváděl Čechům ruský agrární průmysl

Objem obchodní výměny Rostovské oblasti a České republiky v roce přesáhl 29 mil. USD, ovšem v porovnání s výsledky z roku 2015 se snížil o 38,7 procenta. Není bez zajímavosti, že položky, které tvoří strukturu exportu a importu, si jsou velmi podobné, liší se ale objemy. Například export minerálních produktů do České republiky tvoří 42,2 procenta z celkového objemu exportu regionu do ČR, zatímco jejich import se na celkovém objemu importu regionu z ČR podílí 2,8 procenta. 38,5 procenty se na celkovém objemu exportu do České republiky podílí chemická produkce. Strojírenské výrobky pak v roce 2016 tvořily 72,6 procenta z celkového objemu produkce, dovozené z České republiky do Rostovské oblasti. „Máme nedostatečnou produkci zeleniny v zimním období a musíme jí dovážet z jiných regionů. Budování skleníků je to, na čem bychom mohli spolupracovat. Krom toho ze 700 tis. tun, které ročně vypěstujeme, jen malou část zpracujeme v podobě konzerv. Navrhujeme tedy naším potenciálním investorům budovat nové konzervárenské podniky a zaplnit tuto díru,“ uvedl během ruské-českého fóra regionální ministr zemědělství Konstantin Račalovskij s tím, že prioritou zůstává rozvoj zpracovatelského sektoru. „Pěstujeme cukrovou řepu na 19 tisících hektarech a vloni jsme sklidili okolo 500 tisíc tun kořenů. Jsme ovšem nuceni zpracovávat ji v Krasnodarském kraji. Na pořadu dne je tedy i výstavba cukrovaru. Zvláště bych chtěl zmínit budování logistických komplexů – to je pro nás také priorita,“ zakončil ministr. Podle odborníka z OPK Rostovské oblasti Jurije Kornjuše je předním zájmem českých podnikatelů najít v regionu odbytiště pro svoji produkci. Hlavním zájmem těch ruských je najít investora, který by mohl pomoci s rekonstrukcí podniku a implementací moderních technologií. Kornjuš poznamenal, že Češi mají spolehlivé schéma úvěrování a pojišťování podniků, takže přijeli na ruské území s „vlastním samovarem“. „Jde o Českou exportní banku a pojišťovnu EGAP. V zahraniční dnes neprodáte ani hřebík, pokud si obchod nepojistíte. Jsou připraveni rovněž přistoupit na úvěrování našich podniků s roční sazbou okolo 3 - 5 procent v eurech, pokud jejich straně bude náležet 51 procent akcií,“ uvedl Jurij Kornjuš.

Zdroj: http://xn--b1ae2adf4f.xn--p1ai/economics/business/41562-kak-cheham-svatayut-possiyskiy-agpobiznes.html

Česká delegace navštívila rostovské zemědělské podniky

Zástupci české delegace během svého pobytu v Rostovu na Donu navštívili některé významné agrární podniky regionu. Jednalo se například o Kirovskij hřebčín v Celinském rajonu, který patří mezi 300 nejvýkonnějších agrárních podniků v zemi či výrobní podnik společnosti Atlantis-Pak v Aksakajském rajonu, který je největším na světě výrobcem plastových obalů pro potravinářský průmysl a má rovněž dceřiný podnik v České republice. V této souvislosti jednali zástupci delegace s vedením podniku o možných směrech rozvoje spolupráce.

Zdroj: http://www.dairynews.ru/news/cheshskaya-delegatsiya-posetila-donskie-selkhozpre.html

https://regnum.ru/news/2258295.html