Ruská skupina PhosAgro, největší evropský výrobce dusíkatých hnojiv, získala hlavní cenu v ruské celostátní soutěži Lídři ruského byznysu: dynamika a zodpovědnost - 2016. Informoval o tom server gazeta.ru. Dodavatelem technologie pro největší investiční projekt společnosti je česká inženýrská firma Chemoprojekt Nitrogen.

Pořadatelem soutěže je Ruský svaz průmyslníků a podnikatelů, který sdružuje přes stovku klíčových sektorových a regionálních podniků země. PhosAgro proměnila ve vítězství celkem sedm nominacích z devíti, což z ní udělalo historicky prvního držitele Hlavní ceny soutěže. Porota vybírala nejlepší společnosti v kategoriích Dynamika rozvoje podnikání, Ekologická zodpovědnost, Rozvoj zaměstnaneckého potenciálu, Projekty zaměřené na nahrazování importu domácí výrobou a dalších.

„V letošním roce plánuje skupina dokončit významný investiční cyklus, což by ji mělo umožnit navýšit produkci všech typů hnojiv s vysokou přidanou hodnotou do roku 2020 na 8,7 milionu tun, a to ze 6,1 milionů v roce 2014,“ uvedl generální ředitel PhosAgro Andrej Gurjev. Celková investice do rozvoje společnosti představuje přes 200 miliard rublů.

Největší kontrakt od zavedení sankcí

Největším investičním projektem skupiny je budování podniku, zaměřeného na výrobu amoniaku a granulované močoviny v rámci Čerepoveckého chemického klastru za desítky miliard rublů. Právě dceřiná společnost PhosAgro-Čerepovec je zadavatelem zakázky, která se stala největším česko-ruským kontraktem od uvalení protiruských sankcí EU v létě roku 2014. Dodavatelem technologie na výrobu granulované močoviny je česká inženýrská firma Chemoprojekt Nitrogen. Projekt financuje Unicredit Bank s pojištěním EGAP. Příslušný kontrakt, jehož podpisu se v Praze zúčastnil i ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, by uzavřen už na sklonku roku 2015. Úvěr ve výši 73,4 milionu eur ((přes dvě miliardy korun) na pořízení technologie české firmy poskytla ruskému zákazníkovi zdejší UniCredit Bank a pojistil EGAP.


„Jde o největší úvěr s podporou EGAP, který jsme kdy poskytli ruské společnosti,“ uvedl Jiří Kunert, šéf UniCreditu pro Česko a Slovensko. Lhůta splatnosti je dvanáctiletá s roční úrokovou sazbou těsně pod tři procenta.


Ruská skupina PhosAgro je třetím největším světovým výrobcem dusíkatých hnojiv. Svou produkci dodává do stovky zemí světa. Firmě se i přes pokles ruské ekonomiky daří. Ceny jejich produktů jsou totiž určovány na světovém trhu v amerických dolarech. Garantované příjmy v cizí měně výrazně napomohly rozhodování o zajištění českého pojištění a financování v období slabého rublu. Po zahájení provozu v Čerepovci se podle serveru gazeta.ru stane tamní klastr největším závodem na výrobu močoviny a minerálních hnojiv v Evropě.

Podle údajů na stránkách firmy vydělalo PhosAgro za devět měsíců loňského roku 710 milionů dolarů a tržby společnosti se vyšplhaly na více než dvě miliardy dolarů.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/phosagro-pro-ktere-dodavaji-cesi-vyhlaseno-lidrem-ruskeho-byznysu-88458.html