Do ruské Rostovské oblasti dorazila podnikatelská mise, kterou vede ministr zemědělství  Marian Jurečka. Misi na základě pověření Ministerstva zemědělství ČR organizuje Komora SNS. Ministr chce v rámci dvoudenní pracovní návštěvy podpořit české podniky v hledání obchodních partnerů. Spolu s Jurečkou na třídenní misi odletěli zástupci České exportní banky, úvěrové pojišťovny EGAP a podnikatelé. Jde například o zástupce šlechtitelské firmy Moravoseed CZ a výrobce sušené zeleniny a ovoce Severofrukt.

Loni Češi vyvezli podle statistik zahraničního agrárního obchodu do Ruska výrobky za 2,56 miliardy korun, meziročně šlo o růst o zhruba devět procent. Ministerstvo se snaží podporovat agrární obchod s Ruskem dlouhodobě, vyslalo tam například jednoho z agrárních diplomatů.

Hlavní město Rostovské oblasti hostí rusko-české podnikatelské fórum

Probíhající podnikatelské fórum, které spolupořádá Komora SNS, je zaměřeno na spolupráci v agrárním sektoru. V hotelu Don-Plaza proběhla jednání mezi českými a ruskými podnikateli. Informovala o tom krom jiných Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost (VGTRK). Delegace z České republiky v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a českým velvyslancem Vladimírem Remkem dorazila do Rostova na Donu v úterý 4. března. Cílem návštěvy je rozvoj stávajících a navazování nových obchodních a hospodářských vazeb mezi Českem a Rostovskou oblastí.