Poslanci společně s podnikateli navštívili Kazachstán, Uzbekistán a Tádžikistán. Hlavním důvodem cesty poslanců do Střední Asie bylo podpoření obchodních záměrů českých firem v oblasti. Delegaci, kterou vedl předseda Sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, doprovázeli zástupci více než dvaceti českých firem z oborů strojírenství, dobývací techniky, energetiky, informačních technologií a farmacie. „Tradice československých, nyní českých kontaktů s touto částí Asie jsou větší, a více zakořeněné než u většiny evropských zemí, včetně členských zemí EU,“ sdělil Jan Hamáček. Podnikatelskou misi organizovala Komora SNS ve spolupráci s HK ČR. K lepšímu propojení mezi českými a místními firmami přispěla podnikatelská fóra, která se konala ve všech navštívených destinacích.

ZAZNĚLO V KAZACHSTÁNU:

„Kazachstán je pro nás největším obchodním partnerem ve Střední Asii a reálné možnosti naší spolupráce jsou daleko větší, než ty, kterých prozatím využíváme.  Jsem přesvědčen, že pro naše země existují příležitosti, které musíme hledat a rozpracovávat,“ uvedl Jan Hamáček v průběhu podnikatelského fóra v kazašské Astaně. „Pro Kazachstán je významným oborem vzájemné spolupráce s Českou republikou strojírenství, mimo jiné posílení přítomnosti českých strojírenských technologií. V této spojitosti můžeme připomenout spolupráci AsiaAvto a českého koncernu Škoda Auto. Funguje nám montážní linka modelu Škoda Octavia a automobilu business třídy President Edition. Během uplynulých deseti let bylo v Kazachstánu vyrobeno 19 888 automobilů značky Škoda v celkové hodnotě zhruba 70 mld. KZT (přibližně 5,5 mld. CZK)“, uvedl během vystoupení na česko-kazachstánském podnikatelském fóru náměstek ministra energetiky Kazachstánu Bachytžan Džaksalijev.

V Kazachstánu se předseda Sněmovny setkal nejen s šéfy parlamentních komor, ale i s prezidentem Nursultanem Nazarbajevem. V rámci návštěvy česká delegace také zavítala do dějiště chystané výstavy EXPO 2017, která se v Astaně bude konat od 10. června do 10. září. „Prohlédl jsem si samozřejmě i prostory, kde bude česká expozice, a informoval se o průběhu jejích příprav,“ řekl Jan Hamáček, který se v Astaně rovněž s ředitelem této mezinárodní výstavy Achmetem Jessimovem.

ZAZNĚLO V UZBEKISTÁNU:

„V dynamicky rozvíjejícím se Uzbekistánu jsou přijímána opatření pro další prohlubování demokratických reforem a rozvoj občanské společnosti. Posilování vazeb mezi parlamenty našich zemí a podpora kontinuálního společensko-politického dialogu má vliv na rozvoj vztahů také v dalších sférách. Plánujeme nadále posilovat naší spolupráci za účelem vypracování a realizace perspektivních společných projektů,“ uvedl Jan Hamáček v průběhu jednání s předsedou uzbeckého Senátu Nigmatillou Juldaševem.

Jan Hamáček se stal prvním předsedou české Poslanecké sněmovny, který navštívil Uzbekistán od vyhlášení nezávislosti. Během jednání zdůraznil význam posilování meziparlamentních vazeb a stálého udržování politického dialogu. Strany se shodly, že chtějí společně rozvíjet a prohlubovat výhodnou pro obě země spolupráci a že podobné návštěvy umožňují poslancům být bezprostředními účastníky těchto procesů.

ZAZNĚLO V TÁDŽIKISTÁNU:

Země Střední Asie stále více přitahují pozornost světových hráčů, kteří sledují v regionu vlastní zájmy. Prohlásil to předseda PS P ČR Jan Hamáček v průběhu česko-tádžického podnikatelského fóra v Dušanbe. „Česko je v evropském měřítku spíše malým až středně velkým státem. Nehledě na to bychom se nechtěli ztratit ve stále zvyšujícím se zájmu světa o region Střední Asie,“ uvedl Hamáček během vystoupení na podnikatelském fóru. Reálné možnosti a potenciál vzájemné spolupráce umožňuje podle něj dosahovat mnohem lepších výsledků.

„Dnešní objem obchodní výměny, pohybující se okolo 6 až 8 mil. USD, můžeme považovat za spíše symbolický. Ukazuje, že v tomto ohledu zatím podnikáme první kroky,“ konstatoval předseda s tím, že pomáhat postupně vylepšovat situaci by měla existence některých základních dokumentů a smluv. „Jedná se o dohodu o předcházení dvojímu zdanění a dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic. Nadále platí také protokol o spolupráci mezi MPO ČR a Ministerstvem hospodářského rozvoje a obchodu Tádžikistánu,“ dodal Jan Hamáček.

V průběhu česko-tádžického podnikatelského fóra byla podniky z obou zemí podepsána řada dokumentů, předpokládajících úmysl navázat spolupráci.