Minulý týden jsme se vrátili z ázerbajdžánského Baku. Na jednání o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráci tam zamířila dvacetičlenná podnikatelská delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Podnikatelskou misi zástupců energetických firem a finančního sektoru, také firem ze stavebnictví, dopravy, strojírenství, farmaceutického průmyslu, zemědělství a dalších oborů organizovala naše komora ve spolupráci s SPD. Obchodní spolupráce, konkrétní rozpracované projekty i nové obchodní případy se diskutovali a bilancovali v rámci čtvrtého zasedání česko-ázerbájdžánské Smíšené komise, které proběhlo souběžně s naší návštěvou.

Úspěšné bylo i česko-ázerbajdžánské podnikatelské fórum, které přilákalo pozornost téměř 140 zástupců ázerbajdžánských firem. Ministr Mládek během jednání zdůraznil význam Ázerbájdžánu jako dodavatele ropy do ČR. "Ázerbájdžán je dnes po Ruské federaci druhým největším dodavatelem ropy do České republiky, dodává téměř třicet procent naší celkové spotřeby. Je tak jedním z klíčových garantů energetické bezpečnosti České republiky,“ uvedl ministr. Důležitým bodem jednání bylo také téma rozvoje těžby zemního plynu v Ázerbájdžánu a možnosti jeho dodávek do Evropy. Ministr také zmínil dobré načasování pro rozšíření spolupráce i v jiných oborech vzhledem k diverzifikaci ázerbajdžánské ekonomiky, která chce výrazně oslabit závislost od surovinových příjmu a investovat do obnovy výrobných kapacit. Pro české vývozce jsou tak zajímavé nové i právě realizované infrastrukturní a energetické projekty v zemi, i plány Ázerbájdžánu na obnovu výrobní základny, na nichž by se české firmy mohly podílet. Spojení platformy mezivládní komise, podnikatelského fóra i separátních jednání posloužilo jako úspěšná kombinace pro prosazování českých zájmů v atraktivním exportním teritoriu a také zemi, jež je naším významným dodavatelem surovin.

Naši první akci v letošním roce tedy považujeme za přínosnou a zdařilou. V podpoře českých firem a lobování jejich zájmu v našich zájmových zemích budeme nadále pokračovat.

Připravili jsme pro Vás shrnutí výstupů z ázerbajdžánských médií, věnovaných naší misi, akcím a jednáním české delegace. Krátké zprávy z našeho monitoringu uvádíme níže.

Těšíme se na naší další misi do Kazachstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, která se uskuteční ve druhém únorovém týdnu. Připojte se k nám!

František Masopust, výkonný ředitel a člen představenstva Komory SNS

 

České společnosti investovaly v Ázerbájdžánu 1,2 mld. EUR

Společnosti z České republiky investovaly do základního kapitálu v Ázerbájdžánu 1,2 mld. EUR. Během ázerbájdžánsko-českého podnikatelského fóra to v úterý 17 ledna uvedl ministr hospodářství ŠachinMustafajev. České bankovní domy navíc podpořily realizaci projektů v zemi částkou 1,8 mld. EUR. Podle slov ministra na území Ázerbájdžánu aktuálně působí 19 českých firem. Jako subdodavatele se společnosti z České republiky podílejí v zemi na realizaci projektů v celkové hodnotě 809 mil. EUR. „Hospodářské vztahy mezi našimi zeměmi jsou na vysoké úrovni a jsme rovněž strategickými partnery. Máme zájem o diverzifikaci obchodního obratu s Českou republikou a přilákání českých investic do hospodářství Ázerbájdžánu,“ prohlásil Mustafajev. Úterního podnikatelského fóra se z české strany zúčastnili zástupci 17 společností, z ázerbájdžánské strany bylo přítomno 137 podnikatelů.
http://azertag.az/ru/xeber/1027280

Česko se zajímá o dodávky zemního plynu z Ázerbájdžánu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek během ázerbájdžánsko-českého podnikatelského fóra oznámil, že České republika má zájem na realizaci projektu Jižního plynového koridoru, který by umožnil zahájit dodávky ázerbájdžánského plynu do Evropy. Ministr připomněl, že většina zemního plynu se do Česka nyní dodává z Ruska přes území Ukrajiny. Budoucnost těchto dodávek však není jasná. Republika se proto zajímá o možnost zajištění nových dodávek z Ázerbájdžánu, později i z Íránu a dalších přikaspických zemí.

Česká republika podle Jana Mládka s velkým zájmem sleduje vývoj projektu Jižního plynového koridoru. „Doufáme, že v budoucnu bude moci Česko odebírat tento plyn prostřednictvím terminálu v Rakousku,“ uvedl ministr. Ázerbájdžán je rovněž strategickým dodavatel ropy pro ČR: jeho dodávky dnes pokrývají spotřebu České republiky zhruba z jedné třetiny.

Obě republiky mají uzavřenou řadu dohod o strategickém partnerství, přičemž Česká republika usiluje nejen o rozvoj dvoustranné spolupráce, ale také o rozvoj partnerských vztahu mezi Ázerbájdžánem a EU. V tomto smyslu je země zastáncem posilování programu Východní partnerství. Česko rovněž podporuje snahy Ázerbájdžánu o vstup do Světové obchodní organizace a je připraveno poskytnout Baku veškerou možnou podporu v dané otázce.
http://interfax.az/view/693364

Ázerbájdžán by chtěl navýšit export nesurovinové produkce do ČR

Ministr hospodářství Ázerbájdžánu Šachin Mustafajev uvedl, že republika bude usilovat o navýšení nesurovinového exportu do ČR.  Podle slov ministra s cílem sestavit seznam takovýchto výrobků již byla provedena předběžná analýza. „V první řadě se jedná o rozličnou zemědělskou produkci, například ořechy, čaj, ovoce, zeleninu, bavlnu, vína a další,“ uvedl. Ázerbájdžán by mohl s Českou republikou více spolupracovat také v oblasti průmyslu, dopravy, financí, cestovního ruchu atd. Jan Mládek ze své strany dodal, že nehledě na zhoršené globální ekonomické podmínky, hospodářství České republiky roste, což vytváří dobrý předpoklad pro posílení vzájemné hospodářské spolupráce. Ázerbájdžán podle ministra skýtá pro české firmy velké možnosti v oblasti zemědělství, produkce potravinářských výrobků, vzdělávání, vědě, elektroenergetice, zdravotnictví či ochrany životního prostředí. Podle údajů celního výboru Ázerbájdžánu dosáhl objem obchodní výměny mezi zeměmi v roce 2016 316,3 mil. USD, z nichž 214,4 mil. USD připadlo na vývoz z Ázerbájdžánu do ČR.
http://www.trend.az/business/economy/2710029.html


ČR je připravena sdílet s Ázerbájdžánem své zkušenosti v oblasti rozvoje cestovního ruchu

České republika je připravena podělit se o své zkušenosti v oblasti rozvoje cestovního ruchu s Ázerbájdžánem. Během ázerbájdžánsko-českého podnikatelského fóra to prohlásil výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust. „V Ázerbájdžánu jsou krásné hotely, je zde nádherná příroda. Země nabízí obrovské možnosti, mimo jiné také pro české podnikatele,“ uvedl. Česká republika by tak mohla Ázerbájdžánu pomoci například s rozvojem turistické infrastruktury. František Masopust dále uvedl, že české společnosti objevily pro sebe Ázerbájdžán jako jedny z prvních v Evropě a již řadu let působí na jeho trhu v mnoha oblastech.
http://minval.az/news/123656700

V Baku proběhlo 4. zasedání ázerbájdžánsko-české mezivládní komise
Ve středu v Baku proběhlo čtvrté v řadě zasedání Smíšené komise pro hospodářskou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci vlád Ázerbájdžánu a České republiky. Zasedání se mimo jiných zúčastnili spolupředsedové komise, náměstek ministra hospodářství Ázerbájdžánu Sachil Babajev a náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Jiří Koliba. Sachil Babajev během svého proslovu připomněl, že od roku 2015 mezi zeměmi platí deklarace o strategickém partnerství. Vzájemné návštěvy hlav států, cesty oficiálních delegací a podnikatelských misí mají podle něj velký význam pro rozvoj spolupráce. K dnešnímu dni přitom proběhlo okolo 40 vzájemných návštěv a bylo podepsáno 25 dokumentů. Náměstek ázerbájdžánského ministra dále uvedl, že Česká republika může využívat dopravní infrastruktury a tranzitních možností Ázerbájdžánu a vyzval české společnosti k tomu, aby zvážily investice do nové zvláštní ekonomické zóny, která nyní vzniká v přístavu Alat. Jiří Koliba ze své strany uvedl, že Česká republika přikládá velký význam vztahům s Ázerbájdžánem a zdůraznil roli mezivládní komise pro rozvoj vzájemné spolupráce. Na závěr zasedání strany podepsaly společný protokol. Ten předpokládá další pokračování spolupráce mezi zeměmi v oblasti obchodu, průmyslu, finančnictví, dopravy, energetiky, zemědělství, vzdělávání, vědy a techniky, zaměstnanosti, kultury, cestovního ruchu, investic, zdravotnictví a sociální ochrany obyvatelstva.
http://azertag.az/ru/xeber/Azerbaidzhan_priglashaet_cheshskie_kompanii_k_vlozheniyu_investicii_v_Osobuyu_ekonomicheskuyu_zonu_sozdavaemuyu_v_Alyate-1027818


Raiffeisen Bank zvažuje financování dodávek českých technologií do Ázerbájdžánu

Řada českých komerčních bank, včetně Raiffeisen Bank, uvažuje o možnosti financovat exportní dodávky českých technologií a vybavení do Ázerbájdžánu. V exkluzivním rozhovoru pro agenturu Trend to uvedl šéf divize exportního financování, cash managementu a faktoringu Riffeisen Bank Miloš Večera, který se v Baku účastnil ázerbájdžánsko-českého podnikatelského fóra. Spolu s ním se akce zúčastnili také zástupci dalších bankovních domů – například České exportní banky či Komerční banky. „Zkoumáme možnosti pro financování exportu českých technologií a vybavení do Ázerbájdžánu. Například v oblasti stavebních a montážních prací, zpracovávání odpadů a dalších,“ uvedl Večera s tím, že jedna z českých komerčních bank by mohla poskytnout pro tyto účely exportní úvěr, který by ideálně měl mít záruku od české Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. Za dnes nejatraktivnější oblasti hospodářství v Ázerbájdžánu označil Večera ropný, plynový a zpracovatelský sektor, dopravu a další oblasti, jejichž rozvoj považuje Ázerbájdžán za strategicky významný.
http://www.trend.az/business/economy/2710877.html


České společnosti plánují nabídnoutv Ázerbájdžánu nové projekty

Firmy z České republiky plánují nabídnout v Ázerbájdžánu nové společné projekty v oblasti stavebnictví, farmacie či finančnictví. Perspektivy spolupráce v těchto oblastech a posílení obchodních a hospodářských vazeb mezi oběma zeměmi budou předmětem jednání ázerbájdžánsko-české mezivládní komise. V rozhovoru pro agenturu Trend o tom informoval velvyslanec Ázerbájdžánu v Praze Farid Šafijev. Zasedání se uskuteční v rámci oficiální návštěvy v zemi českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Součástí české delegace budou zástupci několika ministerstev, úřadů a rovněž zástupci velkých českých společností, podnikajících v oblasti zemědělství, potravinářského průmyslu, finančnictví, pojišťovnictví, energetiky, logistiky, stavebnictví, petrochemie, strojírenství, sklářství a dalších. Jan Mládek by se měl v Baku zúčastnit také celé řady schůzek s představiteli ázerbájdžánské vlády a parlamentu. Po zasedání mezivládní komise by mělo proběhnout podnikatelské fórum, kterého se zúčastní podnikatelé z obou zemí. Jeho organizátory jsou Ázerbájdžánský fond pro podporu exportu a investic AZPROMO a ministerstvo hospodářství republiky. Objem obchodní výměny mezi zeměmi v období leden – listopad 2016 dosáhl 312 mil. USD, z čehož 214 mil. USD připadá na vývoz ázerbájdžánské produkce do České republiky. Ta se tak stala 12 největším obchodním partnerem Ázerbájdžánu.
http://www.trend.az/business/economy/2708001.html