TVEL, palivová společnost ruské státní korporace Rosatom, podepsala první smlouvu o dodávkách titanové produkce evropskému zákazníkovi. Hodnota kontraktu přesahuje 2 mld. rublů (810 mil. Kč). Informaci oznámil tiskový odbor TVEL. V průběhu platnosti smlouvy bude na evropský trh dodáno přes 1000 tun titanové produkce, vyrobené Čerepickým mechaničeskim závodem (ČMZ je dceřiný podnik TVEL).

„Jde o první velký kontrakt společnosti TVEL na dodávku titanu zahraničnímu partnerovi. Objem současných dohod s indickými, singapurskými a americkými společnostmi se pohyboval jen v rozmezí 10 až 20 tun,“ uvedl generální ředitel ČMZ, Konstantin Vergazov. Titanové produkty společnosti ČMZ jsou určeny pro různé oblasti průmyslu, včetně leteckého a automobilového. V posledních třech letech vzrostl objem titanové produkce podniku ČMZ více než dvojnásobně.

Komentář k tématu: prozatím největším ruským dodavatelem titanové produkce na mezinárodní trhy je sverdlovská korporace VSMPO-Avisma, pro kterou plní zakázky i české firmy. České dodávky obráběcích strojů pro VSMPO-AVISMA loni pojistil EGAP. VSMPO-Avisma je celosvětově jediný plně integrovaný výrobce titanu, titanových výrobků včetně slitin titanu. Společnost má monopolní postavení na ruském trhu a řadí se mezi 3 nejvýznamnější výrobce titanu ve světě. VSMPO-Avisma dodává například pro Airbus a Boeing.

Zdroj: www.ria.ru/atomtec/20170117/1485895833.html
Foto: www.armtorg.ru