Podnikatelská mise vedená ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem probíhala 16. – 18. ledna 2017 - při příležitosti konání čtvrtého zasedání Smíšené mezivládní komise pro hospodářskou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci. Misi za českou stranu z pověření MPO ČR připravila Komora SNS se Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Kromě česko-ázerbájdžánského business fóra 17. ledna se odehrál podpis Memoranda o spolupráci v oblasti energetiky mezi MPO a Ministerstvem energetiky Ázerbájdžánu.

Obchodní výměna Ázerbájdžánu a České republiky za leden až listopad 2016 činila 312,02 mln. USD, uvádí Státní celní výbor Ázerbajdžánu. Na vývoz zboží do České republiky připadlo 214,17 mln. USD.

Česká republika zaujímá 12. místo v seznamu hlavních dovozců Ázerbájdžánu. A současně, podíl exportu ázerbajdžánského zboží do ČR z celkového vývozu za 11 měsíců činil 2,58 procenta.

Jak uvedl pro vydání Trend ázerbájdžánský velvyslanec v ČR Farid Šafijev, vládní delegaci během návštěvy v Baku doprovázeli zástupci významných českých společností, které působí v oblasti zemědělství a potravinářství, finančnictví, pojišťovnictví, energetiky, logistiky, stavebnictví, právních konzultací, chemického, strojírenského, sklářského průmyslu a ostatních odvětvích národního hospodářství.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek 17. ledna v hlavním města Ázerbájdžánu Baku zahájil společně s ministrem hospodářství Ázerbájdžánu Šachinem Mustafajevem česko-ázerbájdžánské bussinnes fórum, zaměřené na zprostředkování kontaktů českých firem s ázerbájdžánskými partnery.

Stalo se tak v rámci jeho dvoudenní pracovní návštěvy Ázerbájdžánu, kam ho doprovázela dvacetičlenná mise českých podnikatelů, zástupců bank a dalších institucí.

Ministr Jan Mládek v rámci své pracovní cesty jednal i se svými oborovými kolegy ministrem hospodářství Šachinem Mustafajevem, ministrem financí Samirem Šarifovem a s viceprezidentem státní ropné společnosti SOCAR Jašarem Latifou.

"Ázerbájdžán je dnes po Ruské federaci druhým největším dodavatelem ropy do České republiky, dodává téměř třicet procent naší celkové spotřeby ropy. Je tak jedním z klíčových garantů energetické bezpečnosti České republiky.

Vzhledem k diverzifikační ekonomiky, dynamickému rozvoji Ázerbájdžánu a jeho průmyslového a vědecko-technického potenciálu jsem přesvědčen, že přichází čas pro daleko hlubší posílení spolupráce i v dalších sektorech ekonomiky. Proto jsou tu s námi zástupci českých podniků a věřím, že příležitosti podpoří i jednání smíšené hospodářské komise, jejíž závěrečný protokol podepíšeme zítra, " upřesnil ministr Jan Mládek.

Ministr hospodářství Ázerbájdžánu Šachin Mustafajev vysoce hodnotil současnou ekonomickou kondici České republiky, její úspěšnou průmyslovou výrobu a roli, jakou v evropské ekonomice hraje.

Představil nové projekty Ázerbádžánu zaměřené na diverzifikaci hospodářství, například výstavbu železničních koridorů v severojižním směru do Íránu jako důležitého hospodářského partnera země, a ve východo-západním směru z Číny přes Ázerbájdžán a Gruzii směrem do Turecka a východní Evropy.

Ministr Mládek uvedl řadu sektorů mimo oblast energetiky, v nichž by se české firmy mohly na ázerbájdžánském trhu etablovat, ať už jde o rozvoj dopravy a infrastruktury, ekologizaci měst, dodávky segmentů pro zpracovatelský průmysl, potravinářství či farmaceutický a chemický průmysl, ale i rozvoj turistiky.

Představil též Českou republiku nejen jako významného producenta, ale i bránu na půlmiliardový společný evropský trh a zemi otevřenou zahraničním investicím.

Při jednání s ministrem financí Samirem Šarifovem hovořil Jan Mládek i o důsledcích poklesu ázerbájdžánského manatu a prognózách dalšího vývoje ázerbájdžánské měny ve vztahu k cenám na trhu s ropou.

Při jednáních s Jašarem Latifou, viceprezidentem společnosti SOCAR, která je nejvýznamnější ázerbájdžánskou státní firmou, byl důležitým tématem rozvoj těžby zemního plynu. Ázerbájdán připravuje zahájit těžbu v nových nalezištích v Kaspickém moři ve druhé polovině příštího roku a po dobudování plynovodů vedoucích mimo území Ruska a Ukrajiny by tak mohl ještě významněji zásobovat český a evropský trh nejen ropou, ale i plynem.

Jan Mládek vedl jednání rovněž s místopředsedou Národního shromáždění Valehem Аlasgarovem a s náměstkem ministra energetiky Natigem Abbasovem. Partneři se v rozhovorech zaměřili zejména na nové a realizované infrastrukturní projekty a na plány Ázerbájdžánu na obnovu výrobní základny ve snaze oživit ekonomiku poškozenou klesajícími cenami ropy a krizí v regionu.

V rámci návštěvy českých podnikatelů se uskutečnilo čtvrté zasedání Česko-ázerbájdžánské smíšené komise pro hospodářskou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci. Předsedou české strany byl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, ázerbájdžánskou stranu vedl náměstek ministra ekonomiky Sahil Babayev." S použitím MPO.cz,Trend.az připravil iRUCZ (RV)

Další informace na iRUCZ