Prvého ledna nového roku se Kazachstán stal nestálým členem Rady bezpečnosti OSN na období následujících dvou let. Příslušné hlasování o kandidatuře země proběhlo 26. června 2016 v New Yorku. Republiku tehdy podpořili zástupci 138 zemí ze 193 přítomných hlasování. Politolog a odborník na Střední Asii Arkadij Dubnov na dotaz tádžického portálu news.tj uvedl, že neočekává ve spojitosti s novým postavením země změny v její zahraniční politice.

Ta bude podle něj nadále zaměřena na zvyšování významu republiky ve světě. „Kazachstán nyní může být iniciátorem rezolucí, může projevovat určitou aktivitu při projednávání významných mezinárodních otázek. Pochybuji však, že se země může zasadit o něco významného, bude-li zastávat pouze dva roky post, s nímž nemá žádné zkušenosti z minulosti. Republika bude pochopitelně koordinovat svojí činnost s Čínou, Ruskem i Spojenými státy.

To je zřejmé. Faktem na druhou stranu je, že role Kazachstánu bude nejspíše více viditelnou a více uchopitelnou, nežli v případě dalších nestálých členů Rady bezpečnosti. Zemím s tímto statutem ovšem nepřísluší předkládat iniciativy, jež by měly ambici změnit chod světových dějin,“ uvedl politolog.

„Přeci jen si myslím, že role Kazachstánu ve vyjednávání o euroasijské spolupráci v rámci EAHU bude mnohonásobně významnější. Zde totiž na Astaně závisí opravdu mnohé. V Radě bezpečnosti bude Kazachstán tak jako tak hrát druhořadou roli – na rozdíl od jeho role v euroasijském regionu,“ dodal Dubnov.

Zdroj: https://news.tj/ru/news/world/20170103/kazahstan-debyutiruet-v-sovete-bezopasnosti-oon