Česká stavební společnost Metrostav by ráda získala zakázku na dostavbu metra v běloruském hlavním městě Minsku. Společnost by si tak ráda nahradila výpadek rozšiřování metra v Praze.

„Metrostav se snaží vstoupit do výstavby minského metra, kde se nyní rozjíždí výstavba třetí linky. Doufá, že tím zaplní dlouhodobý výpadek výstavby v pražském metru a využije nakoupenou technologii, kterou využíval při výstavbě pražského metra,“ uvádí pro Euro.cz oblastní ředitel Metrostavu pro Bělorusko Josef Dufek.

Důležitým milníkem podle Dufka bylo nedávné podepsání memoranda o založení společné firmy s místním dodavatelem metra, firmou Metrostroj. S ní by chtěl Metrostav spolupracovat nejen na místním trhu, ale i mimo území Běloruska.

Nejde o jediné aktivity společnosti v postsovětské zemi. Metrostav už v Bělorusku v minulosti postavil dvě logistická centra. Firma také zvítězila v mezinárodním tendru na rekonstrukci stávající čistírny odpadních vod v běloruském Brestu. Kontrakt má hodnotu 200 milionů korun.

Metrostav se podle slov oblastního šéfa snaží rozvíjet činnost ve východoevropské zemi, jejíž ekonomika se nyní nachází v útlumu, ale očekává se růst. „Výhodou pro Metrostav je, že získal atestaci pro generální dodávku a dodávku stavebních prací první úrovně, a tím může zajistit pro další exportéry z České republiky bezproblémové fungování na místním trhu v roli EPC dodavatele. Získání první úrovně vyžaduje opravdu až nezvyklé nároky, se kterými se Metrostav díky své velikosti a zkušenostem v Bělorusku dokázal poprat,“ říká Josef Dufek.

Zdroj: http://www.euro.cz/byznys/misto-prahy-minsk-metrostav-se-uchazi-o-vystavbu-metra-v-belorusku-1322444