Rusko-kyrgyzský fond rozvoje se v průběhu Česko-kyrgyzského business fóra dohodl s Českou exportní bankou a českými exportéry na finanční podpoře několika projektů z oblasti dopravní a energetické infrastruktury v celkové hodnotě desítek milionů korun. Dvanáct těchto projektů bylo projednáno a nyní je posuzuje Česká exportní banka, která se fóra aktivně účastnila a s Rusko-kyrgyzským fondem podepsala memorandum o vzájemné spolupráci.

„Zájem kyrgyzského fondu o spolupráci s Českou exportní bankou a českými firmami jasně ukazuje, jak dobré jméno český průmysl ve světě má,“ hodnotí podpis memoranda a zájem o podporu projektů generální ředitel České exportní banky Karel Bureš. „Všechny předjednané projekty nyní pečlivě ohodnotíme a uděláme vše pro jejich realizaci, která může přiblížit tamní trh i dalším českým exportérům,“ dodává Bureš.

Rusko-kyrgyzský fond rozvoje vznikl díky dohodě mezi Kyrgyzstánem a Ruskem jako nástroj pro finanční podporu projektů v Kyrgyzstánu a pro podporu spolupráce s mezinárodními finančními institucemi. Právě Česká exportní banka je vůbec první bankovní institucí, která s fondem podepsala oficiální dohodu o spolupráci a zjednodušila firmám vstup na tamní trh.

„Kyrgyzstán čeká modernizace a v Rusko-kyrgyzském fondu jsou pro to připraveny miliardy korun. Jsem rád, že jsme první bankou, která se s fondem dohodla a českým firmám otevřela cestu k účasti na této modernizaci,“ hodnotí Bureš.

Česko-kyrgyzské business fórum proběhlo za účasti politické reprezentace i zástupců byznysu již potřetí. Letošní ročník byl svou účastí a kvalitou největší akcí v novodobých česko-kyrgyzských vztazích. 18 českých firem se fóra zúčastnilo přímo, 40 firem bylo zastoupeno v katalogu a materiálech. Fórum se setkalo s velkým zájmem ze strany kyrgyzského businessu, dorazilo 480 účastníků z několika set kyrgyzských firem.