Družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia a Evropské hnutí v České republice zorganizovaly v pražském Klubu techniků na Novotného lávce panelovou diskusi »Kazachstán - strategický partner ČR ve Střední Asii«.

Tradičně bohatě navštívený panel tentokrát obohatili Seržan Abdykarimov, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Republiky Kazachstán v ČR; Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky; či úspěšný podnikatel se zeměmi bývalého SSSR Zdeněk Zbytek.

Na EXPO jedeme!

Samotnou diskusi znovu moderoval člen družstva FONTES RERUM Jan Mládek, jenž si i ve funkci ministra průmyslu a obchodu ČR znovu našel čas na tuto svou letitou aktivitu. A tentokrát si svou symbolickou roli užil o to víc, že mohl poděkovat vládě ČR za to, že po dlouhém (zejména Mládkově) úsilí přece jen podala přihlášku na EXPO 2017 v kazašské Astaně, které se bude věnovat kromobyčejně aktuálnímu tématu Energie budoucnosti (zelené energii, alternativním a obnovitelným zdrojům). Ačkoli zejména ministr financí Andrej Babiš dlouho nechtěl na účast ČR poskytnout prostředky, nakonec vláda tento nejen podnikatelsky jednoznačně pozitivní záměr podpořila. ČR tak bude jednou z bezmála 100 účastnických zemí EXPO 2017 v nejmladší metropoli světa, kterou Zbytek označil za ohromně se rozvíjející Dubaj východu.

Všichni tři ústřední řečníci přednesli velmi zajímavé referáty, přičemž Kmoníček se se Zbytkem předháněli v atraktivnosti přednesu i vtipnosti svých vystoupení, která nejednou strhla početné publikum, ale celé auditorium pochopitelně očekávalo zejména projev velvyslance Abdykarimova. Ten představil devátou největší zemi světa, která leží mezi stálými členy Rady bezpečnosti OSN Ruskem a Čínou a přiznal, že hlavním strategickým partnerem a spojencem Kazachstánu je právě Ruská federace. Nicméně největším investičním a obchodním partnerem země se v poslední době stala Evropská unie, která se stará o více než 50 % obchodu a investic.

Bohatí na chemické prvky i lidské zdroje

Kazachstán označil za bohatou zemi nejen, co se týče nerostného bohatství, ale i lidských zdrojů. Zemi s více než 130 národnostmi, které spolu koexistují v míru a přátelství, a které jsou respektovány natolik, že tisk i televize jazykově vycházejí a vysílají přesně podle národnostního rozložení. Média přitom podle Abdykarimova někdy dost ostře kritizují i prezidenta, parlament a vládu.

Země, která je postavena na prezidentsko-parlamentní demokracii, si letos připomíná 25 let své nezávislosti a 23 let od navázání mimořádně úzkých diplomatických vztahů s Českou republikou. Za tu dobu proběhlo osm zasedání mezivládní komise, poslední vloni v Astaně, pravidelně jedná i meziparlamentní komise. Abdykarimov zdůraznil i kulturně-humanitární vztahy, více než 2000 kazachstánských studentů na českých školách či až 70 000 turistů, kteří v jednom roce navštívili ČR. Velvyslanec ocenil, že ČR označila Kazachstán za jednoho z 12 prioritních obchodních partnerů ČR, díky čemuž za posledních šest let šestkrát vzrostl vzájemný obchod. V roce 2009 činil obrat 200 milionů USD, o pět let později už miliardu a 200 milionů! A pozitivní čísla očekává i za poslední období, navzdory protiruským sankcím, k jejichž urychlenému zrušení vyzval.

Jak Abdykarimov, tak Zbytek podtrhli prioritní odvětví, která zaznamenávají v posledních letech prudký rozvoj a skýtají do budoucnosti největší možnosti. Ať už jde o energetiku, strojírenství, technologie pro dopravní systémy, zemědělství, potravinářství, chemický průmysl, ale i vzdělávání a turistiku, včetně té zdravotnické (tady stojí za zmínku vzájemné vazby Lázní Luhačovice s partnery v Kazachstánu). A není se čemu divit. Kazachstán disponuje krom nádherné a čisté přírody sedmi klimatickými zónami - od sedmitisícových hor po oblast Burabaj, kde najdete bezpočet jezer na každém kroku. Rozmanité unikátní klima dokumentuje i skutečnost, že rozdíly v teplotách mohou v jednom roce dosáhnout až bezmála 100 stupňů Celsia (od +42 v létě po -51 v zimě).

Malý zázrak střední Asie

Za malý zázrak střední Asie označil Kazachstán Hynek Kmoníček, jenž zdůraznil, že vývoj je v něm zcela opačný než v mnoha dalších zemích oblasti. V Kazachstánu se nelikviduje, ale naopak neustále buduje! Připomněl i skutečnost, že Kaz znamená nomáda, volného člověka, takže Kazachstán je zemí nomádů a svobodných lidí. Ocenil vstřícnost jednotlivých národností mezi sebou a jako protipól uvedl například pobaltské Lotyšsko... Podtrhl schopnost hlídat si hranice (slovy: »Kazachstán má podstatně větší zájem o čínské investice než čínské investory«) a prozradil, že v zemi aktuálně působí kolem 220 českých podniků. Jako první pak citoval kazachstánského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, konkrétně potřebu a schopnost »multivektorové politiky«, tedy umění běžet několika směry současně.

Zdeněk Zbytek představil prezidentův Národní program 100 konkrétních kroků Realizace pěti institucionálních reforem.

Zbytek opakovaně označil zejména EXPO 2017 za obrovskou výzvu a vyzval prezidenta Zemana, aby nechyběl při přestřihávání pásky při zahájení výstavy 10. června 2017. »O všechno ostatní se pak už postaráme my,« slíbil za podnikatele. Uvidíme, zda Zeman dorazí. Každopádně už nebude potřebovat vízum, protože od 1. ledna 2017 zavádí Kazachstán pro občany ČR vždy na dobu jednoho měsíce bezvízový styk.

Zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/43723622%20&