Doprovodnou podnikatelskou misi při cestě pana prezidenta Miloše Zemana jsme spoluorganizovali s Hospodářskou komorou ČR ve dnech 7. – 10. června 2016.

Hlavní práce Komory SNS byla samozřejmě zaměřena na přípravu a realizaci programu v Arménii. Společně s naším tradičním partnerem DFA (Fond pro rozvoj Arménie) jsme připravili Arménské – české business fórum, jež se konalo v prostorách jerevanského hotelu Marriott za účasti obou prezidentů a více než 130ti zástupců českých a arménských podnikatelských subjektů.

B2B jednání zástupců osmnácti českých firem nabídla možnost jak pokračovat v práci na dříve rozjednaných případech, tak u některých firem i navázání prvních kontaktů s potenciálním partnery z Arménie.

Každá ze zúčastněných českých firem měla pro jednání připraveno 3 – 5 partnerů, přičemž v řadě případů jednání firem pokračovala i v době, kdy byl pro delegaci připraven další program.

Celkově, na základě informací od členů podnikatelské delegace , můžeme být s průběhem a výsledky návštěvy Jerevanu spokojeni.

Závěrečných, přibližně 24 hodin jsme strávili návštěvou Makedonie. V letovisku Ohrid nás vítal makedonský prezident a také se zde, za účasti obou prezidentů, uskutečnilo ekonomické fórum. Krátký program pobytu na území Makedonie byl zvýrazněn krásnou scenérií pobřeží největšího sladkovodního jezera v Evropě, na jehož břehu městečko Ohrid leží.

V průběhu cesty domů při jednání s panem prezidentem jsme posoudili nejen výsledky podnikatelské mise do Arménie a Makedonie, ale hlavně zacílení misí budoucích. Kancelář prezidenta republiky v nejbližší době zahájí přípravu oficiální státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Ruské federaci.

Bylo velmi příjemné, že jsme se s panem prezidentem shodli na velkém podnikatelském doprovodu při této cestě a také na jejím předpokládaném itineráři. Ten by měl, vedle Moskvy zahrnovat též Jekatěrinburg a Kazaň.