Český atom míří do světa. Do Finska, Jordánska, Spojených arabských emirátů, nebo možná i Vietnamu. Tam všude by se mohly uplatnit české firmy při stavbě jaderných elektráren, pokud se dohodnou s některým z velkých světových dodavatelů.

Na pražské konferenci, kterou pořádala agentura HATcom společně se „think-tankem" Fontes Rerum, představila své plány celá světová špička – čínská společnost CGN, korejská KEPCO, ruský Rosatom i americký Westinghouse.

Jak reálné jsou ambice českých firem? Větším množstvím kontraktů s tuzemskými společnostmi u dřívějších projektů se už může pochlubit Rosatom – což je vzhledem k historickým vazbám tuzemského jaderného průmyslu na Rusko pochopitelné.

Viceprezident společnosti Rusatom Overseas Leoš Tomíček pak detailně prezentoval možnosti spolupráce s českými podniky u dvou chystaných elektráren – finské Hanhikivi a jordánské Qasr Amra. „Podmínkou je české exportní financování," upřesnil Tomíček ve své prezentaci. Ministr průmyslu Jan Mládek, který diskusi zahraničních účastníků moderoval, zmínil také jednání s Korejci, kteří dnes staví jadernou elektrárnu ve Spojených arabských emirátech. Vyjádřil naději, že se objeví šance i v subdodávkách pro Westinghouse, Arevu i čínské firmy.Ministr Jan Mládek během svého projevu mimo jiné zdůraznil, že prioritou české vlády je nyní dostavba dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany. „Stávající bloky mají plánovanou životnost padesát let a je tu riziko, že v roce 2027 by tato elektrárna mohla přestat existovat,“ uvedl ministr Mládek.

Generální ředitel a předseda představenstva EGAP Jan Procházka ve svém vystoupení seznámil přítomné , jak mohou exportní úvěrové instituce, jako je například český EGAP, pomoci firmám k získání zakázek v jaderné energetice. „V současnosti se výstavba jaderných elektráren prakticky neobejde bez účasti exportních úvěrových institucí,“ uvedl Jan Procházka. Jako příklad uvedl aktivitu americké exportní pojišťovny US EXIM, která aby podpořila americké společnosti, poskytla na stavbu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech přímý úvěr ve výši dvou miliard amerických dolarů. „Máme možnost spolupracovat se zahraničními ECAs, jako jsou EXIAR, US EXIM, K-SURE, SINOSURE či COFACE,“ doplnil Procházka.

Šest českých bank je podle České bankovní asociace připraveno poskytnout exportní financování. A EGAP může pojistit odběratelské úvěry českých vývozců. Samotný EGAP podpořil vývoz komponent pro jaderné elektrárny do mnoha zemí. Největší objem pojištěného vývozu směřoval na Slovensko, kam EGAP v minulých letech uzavřel různé typy pojistných smluv v hodnotě vyšší než 20 miliard korun.

Video z konference: https://www.youtube.com
Zdroj: allforpower.cz, egap.cz, mpo.cz

(-a)