Česká podnikatelská delegace vedená velvyslancem České republiky v Rusku Vladimírem Remkem navštívila Samaru a Togliatti. Zástupci firem jednali nejjen o konkrétních zakázkách, ale snažili se v regionu získat i nové potenciální partnery. Podnikatelskou misi ve dnech 25. – 28. května organizovala Komora SNS. V průběhu mise se česká delegace setkala s vedením Samarské oblasti a také s vedením města Togliatti.

Čeští podnikatelé v rámci programu mise rovněž navštívili několik významných podniků a institucí. Roční obchodní výměna se Samarskou oblastí činí 50 milionů dolarů. Z regionu pochází významná ruská investice v Čechách. Skupina Tažmaš, která vlastní ČKD Blansko holding tuzemského výrobce vodních turbín. Zástupci regionu tak vidí potenciál v rozvojí spolupráce i v hydroenergetice. Obchodní spolupráce se Samarskou oblastí nyní probíhá především v automobilovém průmyslu a agro průmyslu, také v oblasti obrábění kovů. Jedná se o strojírenství a možnostech výroby v regionu.  Podle slov Františka Masopusta, výkonného ředitele Komory SNS české firmy mají zájem se stát v regionu partnery, ne pouze dodavateli.  


V souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale se hovořilo o možnostech modernizace transportní infrastruktury, kterou město k akci připravuje. Jedním z témat byla i spolupráce v leteckém průmyslu - samarský závod „Aviakor“ by  mohl zahájit výboru českého letounu L-610. Informace o tom zazněla během schůze regionálního ministra průmyslu a technologií Sergeje Bezrukova s českou delegací. Podle informací regionální vlády se aktuálně jedná o možnosti zahájení výroby českého univerzálního, dvoumotorového letadla za účelem pokrytí potřeb místních leteckých linek a to na bázi jednoho z největších v Rusku výrobců letadel „Aviakor – letecký závod“. V plánu je také zapojit nezávislé společnosti, jež se stanou dodavateli součástek pro budoucí letadlo. Regionální vláda se rovněž chystá najít partnery za účelem rozmístění výrobních kapacit pro produkci českých ložisek a automobilových součástek na území Samarské oblasti.  

Modernizace tramvajového parku a nové dodávky tramvají by Samara mohla realizovat také v rámci příprav na fotbalové mistrovství v roce 2018. Češi mají v oboru významnou referenci - osmdesát procent současného městského tramvajového parku tvoří české tramvaje. “Pro nás je významný nejen nákup tramvajových souprav, ale zároveň, aby společnost od které tramvajový park koupíme, aktivně pracovala i na lokalizaci jednotlivých komponent na území regionu," řekl Alexandr Kobenko, ministr ekonomického rozvoje regionu. (-a)