Uzbecký prezident Islam Karimov přijal 24. května v rezidenci ´Oksaroj´ ministra zahraničních věcí RF Sergeje Lavrova. Představitelé diskutovali otázky uzbecko-ruské spolupráce a mezinárodní politiky.

Schůzka se odehrála  po skončeném taškentském zasedání Rady ministrů zahraničí států Šanghajské organizace spolupráce (ŠOS), předcházející  summitu hlav států ŠOS v hlavním městě Uzbekistánu v červnu 2016.

Diskutovány byly podle zahraničních zdrojů stav a vyhlídky uzbecko-ruské mnohostranné spolupráce, spolu s aktuálními otázkami mezinárodní politiky.

Hlava státu I. Karimov před ministrem ZV S. Lavrovem vysoce ocenil výsledky dvoustranných mezistátních jednání na nejvyšší úrovni v Moskvě koncem dubna t.r., od nichž se očekává rozvoj bilaterálních vztahů ve všech oblastech.

Obě strany potvrdily zájem na společné realizaci nových investičních projektů k výrobě konkurenceschopných výrobků v rámci Dohody o hlavních směrech rozvoje a prohlubování hospodářské spolupráce na léta 2015-2019.

Sergej Lavrov se podělil o své hodnocení právě skončeného jednání Rady ministrů zahraničí členských států Šanghajské organizace spolupráce (ŠOS) a vyjádřil přesvědčení, že konstruktivní uzbecké předsednictví ŠOS představuje jistotu  úspěchu  summitu hlav států ŠOS v Taškentě, hlavním městě Uzbekistánu v červnu 2016.
(Zdroj: m.mfa.uz / iRUCZ)