Bez ohledu na složitou ekonomickou situaci (vzniklou především propadem cen ropy a tím nedostatkem finančních prostředků v zemi), ve které se většina ruských firem v současné době nachází, se české firmy snaží rozvíjet spolupráci z minulosti a hledat nové potenciální partnery.

Při těchto snahách byla v minulosti a o to víc je dnes důležitá oficiální podpora ze strany státu. Ve vztahu k Ruské federaci se fakticky zhmotňuje v osobě ministra průmyslu a obchodu ČR pana Jana Mládka.

V tomto duchu se 21. 4. 2016 uskutečnila jednodenní cesta ministra Mládka, v doprovodu představitelů několika firem, do významného průmyslového centra Ruské federace – Uljanovska. K naší delegaci se na místě připojili velvyslanec ČR v RF Vladimír Remek a obchodní rada českého velvyslanectví Martin Bašta.

Delegaci MPO ČR a doprovodnou podnikatelskou skupinu přijímal gubernátor Uljanovské oblasti pan Sergej Morozov.

V průběhu návštěvy se uskutečnila řada jednání s odpovědnými ministry vlády Uljanovské oblasti, představiteli regionálních institucí a vedením místních firem. Významným momentem pobytu delegace v Uljanovsku bylo slavnostní předání  a uvedení do provozu obráběcího centra, výrobku společnosti TRIMILL a.s.

Díky vstřícnosti ministra Mládka a jeho týmu máme "další čárku" na účtu podpory českých firem při expandování na východní trhy. A věříme, že to není čárka poslední!