U příležitosti návštěvy prezidenta Republiky Tatarstán Rustama Minnichanova, kterého do Brna pozval jihomoravský hejtman Michal Hašek, se 7. dubna v hotelu Holiday Inn v Brně uskutečnilo Česko-tatarstánské podnikatelské fórum.

Setkání, připravené Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS a partnery, se aktivně zúčastnili - hejtman Michal Hašek, prezident Republiky Tatarstán Rustam Minnichanov, ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevský a  generální konzul RF v Brně Aleksandr Budajev, náměstek MPO ČR Jiří Koliba, vedoucí pojištění teritoriálních rizik EGAP a.s. Jan Dubec a další představitelé.

Prezident Rustam Minnichanov vyjádřil v úvodním slově přesvědčení, že politické klima, jako předpoklad dobrých obchodů, se normalizuje.

Hejtman a předseda Asociace Krajů ČR Michal Hašek mj. zdůraznil, že ´pro regionální spolupráci žádné sankce a omezení neplatí. V této chvíli už druhým rokem jsou to kraje České republiky, které se snaží být provizorním mostem a nahrazovat to, co by jinak mělo normálně fungovat. Chci z tohoto místa poděkovat prezidentu Minnichanovi, protože jeho dnešní návštěva je již třetí jeho cestou během tří let na jižní Moravu´.

Před účastníky fóra mj. vystoupili místopředseda vlády RT Albert Karimov, náměstek MPO ČR Jiří Koliba, vedoucí pojištění teritoriálních rizik EGAP a.s. Jan Dubec, vedoucí Agentury investičního rozvoje RT paní Tallia Minullinová, předseda Státního výboru RT pro turistiku Sergej Ivanov.

Prezentace Alberta Karimova, ministra průmyslu a obchodu RT

Prezentace Tallie Minullinové, vedoucí Agentury investičního rozvoje RT

V Tatarské delegaci na fóru v Brně pracovaly rovněž Ministryně práce, zaměstnanosti a sociální péče RT Elmira Amirovna a vedoucí Správy matriky a evidence obyvatel (ZAGS) vlády RT Albína Šavalejeva.

Z přítomných ruských firem jmenujme generálního ředitele a hlavního konstruktéra letecké firmy OAO ´OKB Sokol´ Aleksandra Gomzina, generálního ředitele OOO ´Kazaňský agregátový závod´ Leonida V. Lokaje, generálního ředitele OAO ´OEZ Innopolis´ Igora N. Nosova, generálního ředitele OOO PO ´Delrus Čistopol´ Kamila N. Nazmejeva, generálního ředitele OOO ´Kazaňskij zavod RIKOS´ - mazací hmoty Viktora P. Rejniše a další.

Prezentace EGAP a.s. - Jana Dubce, vedoucího pojištění teritoriálních rizik

Prezentace Sergeje Ivanova, předsedy Státního výboru RT pro turistiku

Tatarstán má zájem o české výrobky i technologie. Povolžská Republika Tatarstán disponuje vysokou úrovní vzdělanostní a inženýrské infrastruktury, bohatými přírodními zdroji - každý rok přiláká přímé zahraniční investice ve výši stovek milionů dolarů. Investoři jsou z Japonska, USA i z EU. (Ti v roce 2015 investovali v přepočtu 2,3 mln. USD denně (!)  - uvedla Tallia Minullinová.

Kulturně a nábožensky koloritní region představuje třetí neatraktivnější cíl zahraničních turistů v Rusku - po Moskvě a St. Petěrburgu. (Mezi Prahou a Kazaní létají od 28.4. přímé lety 2x za týden. Doba letu je 3,5 hod.)

Česko-tatarstánského podnikatelského fóra v Brně  se zúčastnilo jen z české strany na 80 veřejných činitelů a zástupců firem, jeho vyústěním byla řada dvoustranných jednání s představiteli tatarstánských podniků a republikových orgánů.

V rámci programu byly za přítomnosti nejvyšších hostů  podepsány dvoustranné dokumenty o spolupráci.

Smlouvu o spolupráci při výstavbě farmaceutického závodu v městě Čistolop podepsali představitelé firem FAVEA Europa s.r.o. a OOO  PO DELRUS ČISTOPOL.

Výkonný ředitel Komory pro hospodářskou spolupráci se SNS s.o. František Masopust a vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu RT Albert Karimov podepsali Memorandum о porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu RT a Komorou SNS.

Výkonný zástupce předsedy RČSOK Libor Trubelík a a vicepremiér, ministr průmyslu obchodu RT Albert Karimov podepsali Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu RT a Rusko-českou smíšenou obchodní komorou.

V závěru fóra převzali prezident Minnichanov a hejtman Hašek pamětní medaile k 90. výročí obchodně-ekonomické spolupráce Ruské federace a České republiky.

Foto (Jana Kordačová Komora SNS), připravil (Rostislav Vlček iRUCZ.RU)