V reakci na propad cen ropy na světových trzích Kazachstán výrazně zhoršil odhad růstu ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) této středoasijské republiky se podle nové prognózy v tomto roce zvýší o 0,5 procenta, místo dosud odhadovaných 2,1 procenta.

Ministr hospodářství Jerbolat Dosajev řekl, že příčinou je vedle propadu cen ropy i citelný pokles cen dalších komodit, například některých kovů. Do nového odhadu se podle ministra již promítly současné ceny ropy kolem 30 dolarů za barel. Kazašský státní rozpočet až dosud počítal s cenou 40 dolarů za barel.

Loni ekonomika Kazachstánu zpomalila růst na 1,2 procenta, zatímco o rok dříve tempo růstu činilo 4,3 procenta. Někteří analytici ale tvrdí, že země je už v hospodářské recesi. Ratingová agentura Standard & Poor‘s, která minulý týden snížila úvěrový rating Kazachstánu na pouhý jeden stupeň nad spekulativním pásmem, předpovídá tamní ekonomice na letošní rok nulový růst.Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 procent a spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let. Levnější ropa tuto bývalou sovětskou republiku loni v srpnu donutila zrušit politiku, která bránila poklesu kurzu kazašské měny tenge vůči americkému dolaru. Tenge od té doby přišel vůči americkému dolaru o téměř polovinu hodnoty.

V loňském roce také klesal obchod Kazachstánu ze zeměmi Euroasijské hospodářské unie (EAHU). „V období leden-prosinec 2015 vzájemná obchodní výměna RK se zeměmi EAHU činila 15 772,2 mil. USD, což je o 28,6 procent méně, než v období leden-prosinec 2014,“ uvádí statistika národního hospodářství Kazachstánu.

Ve struktuře exportu Kazachstánu do zemí EAHU převládají minerální produkty (43,9 procent), produkce chemického průmyslu (19,4 procent), kovy a produkce z nich (13,8 procent), produkty živočišné a rostlinné výroby (13,2 procent).

Ze zemí Euroasijské hospodářské unie Kazachstán v roce 2015 nejvíce dovážel automobily a technické vybavení (29,7 procent), minerální produkty (15 procent), produkci chemického průmyslu (14 procent), kovy a produkci z nich (13,8 procent). (-e)