Hospodářství Ruské federace oslabilo o 3,7 %. Vyplývá to z předběžných údajů tamního statistického úřadu. Za problémy Ruska stojí prudký pokles cen ropy a sankce, které na něj uvalil Západ kvůli angažmá v ukrajinské krizi. “Sankce zabránily ruským bankám „sáhnout si“ na peníze zvenku v zahraničí na Západě. A jestliže se enormně propadá ropa a není si kde půjčit, tak začíná problém,” uvedl František Masopust pro Ekonomiku ČT 24.

Sankce jsou tak podle Masopusta především demonstrací finanční síly. České firmy nemají takové finanční zásoby jako jejich západní konkurence, proto se v současné situaci v Rusku potýkají s potížemi. V dnešní době se jedná o to, kdo svoje angažmá v Rusku dokáže zafinancovat.

Podle Masopusta byly zatím obavy větší, nežli se zdají v reálu. Loňský třiceti procentní propad českého vývozu do Ruska se vykázal v době dobíhání kontraktů uzavřených před uvalením sankcí. Výhledová situace je, ale pesimističtější. Firmy se nyní nedostávají k novým zakázkám “ Známe konkrétní případy konkrétních firem, které díky sankcím přišly o desítky milionů euro, a ty kontrakty, o které přišly, tak ty na sebe vzaly kanadské firmy, italské firmy a další firmy z Evropské unie”. Americký McDonald´s pak otevřel během loňského roku v Rusku 59 restaurací a dalších šedesátku plánuje otevřít letos.  „České firmy nemají takové finanční rezervy, aby vydržely delší dobu. Samozřejmě, kdo vydrží a zůstane tam, tak vyhrává dvakrát. My jsme odešli z Ruska po roce 1990, odešli jsme z Ruska v roce 1998, když byl default a kdo odejde teď, tak už se tam těžko bude vracet,” zdůraznil Masopust.

Je to hra o síle a vyhrají ti, kteří budou dostatečně silní i v této složité ekonomické situaci, ve které Rusko a celý postsovětský prostor nyní je. Není to jen Rusko, je to Kazachstán, Ázerbájdžán, Bělorusko, prostě vyhraje ten, kdo to vydrží,“ dodal.

Dobrou zprávou se zdá být to, že Francie vážně uvažuje o zrušení sankcí. Objem francouzského exportu do Ruska se během prvních desíti měsíců minulého roku snížil o 35 procent v porovnání s ukazateli za stejné období roku 2014. Tamní ministr hospodářství Emmanuel Macron podle agentury AFP prohlásil,  že by země chtěla už letos v létě dosáhnout zrušení sankcí přijatých Západem vůči Rusku, pakliže budou respektovány mírové dohody z Minsku. 

Zdroj:ČT24.cz -ekonomika