PREZIDENT KAZACHSTÁNU NURSULTAN NAZARBAEV 20. LEDNA PODEPSAL LISTINY O ROZPUŠTĚNÍ TAMNÍ DOLNÍ KOMORY PARLAMENTU MAŽILIS. MIMOŘÁDNÉ VOLBY SE PODLE TISKOVÉ SLUŽBY PREZINTA USKUTEČNÍ LETOS 20. BŘEZNA.

Předčasné rozpuštění Mažilisu navrhli zástupci tří vládních frakcí, stran Nur Otan, Ak žol a Komunistické národní strany Kazachstánu. Následně rozpuštění jednohlasně odhlasovali poslanci Mažilisu, kteří se po plenárním zasedaní obrátili k prezidentovi. Jako garant konstituce Nursultan Nazarbaev  své rozhodnutí dle ústavy konzultoval s předsedy obou komor Parlamentu, premiérem i předsedou konstituční rady země.

„Za podporu této iniciativy se postavily politické strany, odbory, nevládní organizace, pracovní kolektivy podniků i akademická obec. Svou podporu vyjádřily organizace veteránů a mládeže, zástupci byznysu i tvůrčí inteligence“ , sdělil ve svém prohlášení Nursultan Nazarbaev.  Podle něj je pro zemi nezbytné absolvování politické kampaně a přechod k praktické realizaci stanovených cílů.

Mimořádné volby do Mažilisu se tak uskuteční ve stejné době kdy v zemi proběhnou komunální volby. V jejich rámci bude zvoleno 3335 zástupců oblastí (550), měst (625) a městských částí (2160).

Parlament Kazachstánu vykonává zákonodárné funkce a skládá ze dvou komor: Senátu a Mažilisu. Mažilis má 107 členů, z nichž je 98 voleno dle stranických kandidátek, devět pak deleguje v mažilis ´Asambleje nácij´ Kazachstánu (konsultativní orgán prezidenta).

Předchozí volby do mažilisu se uskutečnily v lednu roku 2012. Těch se zúčastnilo sedm politických stran. Překonat  sedmiproacentní hranici a tím se dostat do parlamentu se podařilo třem z nich. Jde o vládní stranu Nur Otan, která získala 83 křesel, následně strana Ak žol (8 křesel) a Komunistická národní strana Kazachstánu (7 křesel).

Podle informací z Kazachstánského velvyslanectví v Praze mají mimořádné volby přivést do Mažilisu nové a mladší tváře a zajistit rovněž cirkulaci politických elit. Důraz  se má klást na ekonomické vzdělání kandidátů.