Vážení, prosinec se ukázal být pro ruský i běloruský rubl nadmíru obtížným obdobím. V Bělorusku byly vláda a Národní banka pod tlakem okolností donuceny v předvánoční čas sáhnout v této souvislosti k řadě podstatných nestandardních opatření, které se samozřejmě mohou dotýkat jednak

(i) Vašich případných obchodních zájmů v této zemi napřímo, jednak
(ii) se mohou dotknout Vašich obchodních partnerů a skrze ně zprostředkovaně opět i Vás.

Vedlejším produktem měnových problémů v Bělorusku je samozřejmě i podstatně zvýšená míra inflace v Bělorusku v prosinci 2014.

Spojovat s nimi lze i několik dní starou personální výměnu na celé řadě vedoucích administrativních postů, včetně postu předsedy vlády a guvernéra Národní banky.

S ohledem na podstatnost předmětných změn jsme si dovolili připravit rychlé shrnutí v angličtině, které ve stručnosti popisuje, co přesně se v Bělorusku v návaznosti na vývoj ruského rublu ve dnech 15. a 16.12 událo, proč, a co to věcně znamená.

V případě, že Vám v důsledku posledního vývoje vznikl v Bělorusku případně konkrétní problém, který je, popř. bude, potřeba řešit, jsme Vám samozřejmě v rámci našich možností k dispozici.

Nad rámec výše uvedeného shrnutí uvádím nejnovější aktualizaci z dnešního dne (shrnutí bylo připraveno již včera), dle něhož dnešního dne bylo v Bělorusku přijato rozhodnutí snížit od 30.12 poplatek za koupi cizí měny v Bělorusku (poplatek je popsán ve větším detailu ve shrnutí) z původních 30 procent na procent 20. Od 19.12 do 30.12 totiž BYR k USD (což je v Bělorusku považováno za klíčový ukazatel) na běloruské měnové burze oslabil zhruba o 10 procent.

S pozdravem a přáním Šťastného Nového roku

Zdeněk Bajar, partner a ředitel pro Bělorusko
Alexander Hrytsel, seniorní právník, specialista na oblast bankovnictví a export finance.

Shrnutí - viz Příloha v Pdf