Komora SNS s Komerční bankou a.s. uspořádala 30. října ve spolupráci s velvyslanectvími Běloruska, Kazachstánu a Ruské federace v ČR seminář o aktuálních otázkách a perspektivách spolupráce na trzích nově vznikajícího fenoménu Euroasijské hospodářské unie.

Z průběhu semináře. Foto Rostislav Vlček iRUCZ
Od roku 2008 se mění teritoriální struktura českého exportu a klesá podíl vývozů do zemí Evropské unie. Euroasijská obchodní teritoria v této souvislosti nabývají aktuálně na významu.

Od 1. ledna 2015 vstoupí v platnost Smlouva o volném pohybu zboží, služeb, kapitálu, pracovních sil a koordinaci rozvoje klíčových hospodářských sektorů mezi Ruskem, Kazachstánem a Běloruskem. Pro české vývozce bě měly platit pouze jedny hranice - ty na vstupu do Euroasijského hospodářského prostoru (EAHU).

Z průběhu semináře. Foto Rostislav Vlček iRUCZ
Jednotný euroasijský trh bude mít 175 milionů obyvatel, a má být po EU, USA a Číně dalším centrem světové ekonomiky. Hlavním výkonným orgánem se stane Euroasijská hospodářská komise.

Celkový hrubý domácí produkt tří integrovaných ekonomik činí 2,7 bilionu dolarů. Klíčovou roli v novém uskupení bude hrát Rusko. V brzké době se očekává připojení dalších zemí, například Arménie.

Komora SNS systematicky do těchto teritorií připravuje podnikatelské mise. Jedna z nejbližších se má za účasti asi 60 zástuců českých firem uskutečnit do Kazachstánu a Tádžikistánu (23. – 27. listopadu 2014) jako doprovod státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana.

Na semináři, který řídil František Masopust, výkonný ředitel Komory SNS, odezněly prezentace státních obchodně-dilomatických představitelů České republiky, Ruské federace, Kazachstánu a Běloruska spolu s vystoupeními představitelek hostitelské Komerční banky a.s.

Z průběhu semináře. Foto Rostislav Vlček iRUCZ
Na úvod semináře vystoupil Martin Pospíšil, ředitel odboru MPO ČR na téma ´Podpora obchodně ekonomické spolupráci, hledání nových trhů´.

Přinášíme plné prezentace jednotlivých vystupujících:

Sergej K. Stupar, vedoucí Obchodního zastoupení Ruské federace v ČR vystoupil na téma ´Perspektivy rozvoje rusko-české obchodně ekonomické spolupráce v podmínkách pravidel Euroasijského ekonomického svazu (4.3 MB .ppt)

Gabriela Kostková, vedoucí Trade Finance; Lenka Truijensová, expert financování obchodu, představitelky Komerční banky a.s. vystoupily s prezentací ´Financování obchodu se zeměmi Euroasijské hospodářské unie´ (1.03 MB .pdf)

Vystoupení Islambeka Raimova, vedoucího obchodního oddělení velvyslanectví Kazachstánu v ČR mělo název ´Perspektivy spolupráce s Kazachstánem v podmínkách Euroasijského ekonomického svazu´ (1.4 MB .pdf)

Viktor V. Šechovcov, obchodní rada velvyslanectví Běloruska v ČR přednesl prezentaci ´Perspektivy spolupráce s Běloruskem v podmínkách Euroasijského ekonomického svazu´(2.9 MB .pdf)

Připravil Rostislav Vlček