Jedenáct dohod v hodnotě zhruba 450 milionů amerických dolarů podepsali dnes zástupci českých firem se svými kazašskými protějšky v rámci Byznysového fóra, které se uskutečnilo v hlavním městě Republiky Kazachstán Astaně.

Dohody se týkaly dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také i dodávek zbraní a dalších komodit.

Dohodu o spolupráci podepsal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák se svým protějškem z kazachstánské Komory zahraničního obchodu, která je součástí Národní komory podnikatelů Kazachstánu. „Dohodou deklarujeme snahu o zintenzivnění našich vztahů a větší úsilí o podporu obchodních vztahů,“ uvedl Jaroslav Hanák. Konkrétním výsledkem této dohody je plánovaný příjezd podnikatelské delegace podnikatelů do Prahy v lednu příštího roku, kteří budou přijati zástupci SP ČR a jejich členských firem.

Organizátorem 84 členné podnikatelské mise, která od 23. do 27. listopadu doprovází prezidenta ČR Miloše Zemana při jeho oficiální cestě do Kazachstánu a Tádžikistánu je SP ČR a Komora SNS.

O zájmu posílit obchodní vztahy svědčí vystoupení hlav obou států na Byznysovém fóru. Prezident Nursultan Nazarbajev ocenil, že Česko považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu. Poukázal přitom, že vzájemná ekonomická výměna není na dostatečné úrovni a nabídl českým firmám možnosti uplatnění zejména ve strojírenství. Kazachstán chce totiž investovat významné prostředky z fondu se 100 miliardami USD do rozvoje ekonomiky, zejména pak do průmyslu.

Byznys fórum v Astaně. Foto zdroj Komora SNS
V programu realizace se zahrnuto vytvoření 250 tisíc nových pracovních míst. Nursultan Nazarbajev vyzval české podnikatele k převedení svých firem do Kazachstánu a k zakládání zde společných podniků.

Prezident Miloš Zeman prezentoval ve svém vystoupení know how tuzemských firem, zmínil například možnost výhodných smluv s českým výrobcem vozidel Tatra, rozvoj spolupráce v oblasti civilního letectví a využívání finančních služeb v České Home Credit firmy, vlastněné skupinou PPF. Poukázal na české zkušenosti s výstavbou železnic a doporučil tradici a kvalitu našeho pivovarnictví a českého piva.

Prezident M. Zeman slíbil, že české orgány budou hledat cestu jak Kazachům zjednodušit vízový režim pro cestující do České republiky.

Zeman řekl, že by se chtěl vrátit do Kazachstánu v roce 2017 na výstavu World Expo, která se bude konat v Astaně. (-r)

K tématu:

Celkem bylo během česko-kazašského obchodního semináře, který se konal v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Kazachstánu, podepsáno 11 dohod a memorand.

Český prezident společně se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem také na fóru promluvili a vzájemný obchod podpořili. Memoranda o vzájemném porozumění podepsaly kromě soukromých firem také státní instituce jako Czech Trade, Czech Invest nebo Technologická agentura ČR. Dohodu podepsal také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák s kazašskou Komorou zahraničního obchodu.

Mezi firmami, které chtějí do Kazachtánu dodávat je i Škoda Transportation, výrobce vlaků a tramvají. Mělo by se jednat o podpis Memoranda o spolupráci v dodávkách až 20 vlakových jednotek City Elephant za 80 až 300 milionů eur.

V případě získání zakázky bude polovina výroby uskutečněna v Kazachstánu, uvedl podle E15.cz člen představenstva Škoda Transportation Tomáš Ignačák. Další oblastí zájmu je dodávka tramvají do Almaty. Mělo by se typově jednat o tramvaje dodávané do lotyšské Rigy. (-r)