Sankce proti Rusku likvidují české firmy, říká výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS František Masopust, a zmínil i vývoj na Ukrajině a otřesný plán na zničení Ruska.


V Česku se stále hovoří o tom, kolik se vyváží do Ruska. Ale nikdo nemluví o tom, kolik z toho exportu do EU nakonec končí na ruském trhu.

Nikdo nezmiňuje, kolik německých firem nakupuje naše komponenty do svých zařízení, které se pak exportují do Ruska, řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy zástupce byznysu a exdiplomat František Masopust



Sankce nic nevyřeší a pouze se roztáčí spirála vzájemného nepřátelství a protiúderů, dodává Masopust. Navíc sankce nejvíce postihnou země typu České republiky, zatímco Ameriku minimálně. Vadí mu, že čeští politici nehájí český zájem a zájem českých firem.

Stabilizované, silné a čitelné Rusko za Putina je pro svět bezpečnější než rozkolísané, rozhádané a vnitřně nesourodé nevyzpytatelné Rusko za Jelcina...

PL: Takže ty sankce zavedené USA proti Rusku Spojené státy nepostihnou, ale Evropskou unii postihne, že zavedla sankce proti Rusku...

Ano. A v Evropě to postihne hlavně státy, které mají na Rusko nejužší vazbu a ty, které nejsou tolik silné. Německo to sice postihne, ale německá ekonomika má dostatečnou sílu na to, aby ten negativní dopad ustála. V Česku se stále hovoří o tom, kolik se vyváží do Ruska, že je to 3,5, maximálně pět procent. Ale nikdo nemluví o tom, kolik z těch mnoha procent exportu, který vyvážíme do EU, nakonec končí na ruském trhu. Nikdo nezmiňuje, kolik německých firem nakupuje naše komponenty do svých zařízení, které se pak exportují do Ruska. O tom nikdo nemluví a obávám se, že se to ani vyčíslit nedá. Takže toto dopadne na nás.


PL: Když pan ministr Mládek hovořil o ztrátách pro českou ekonomiku, tak asi hovořil jen o přímém vývozu do Ruska a asi tam nezahrnul to, o čem hovoříte...

To tam určitě zahrnuto není. Mám k dispozici průzkum, který udělali kolegové ze Svazu průmyslu a dopravy. Je to anonymní průzkum, kterého se zúčastnilo třicet respondentů – firem z oblasti exportu od zdravotnické techniky, přes chemický průmysl až po obráběcí stroje. Celkový dopad sankcí pro řadu firem může být naprosto likvidační. A my se tváříme, že nás se to netýká, a někteří říkají, že se dělá z komára velbloud, protože stejný poměr exportu, který jde do Ruska, jde třeba do Bavorska. Této argumentaci ale nerozumím, protože když firmy exportující do Ruska zkrachují či skončí, tak ti lidé přece nebudou pracovat v Bavorsku či vyvážet do Bavorska. Nesouhlasím, že se v sankcích podvolujeme něčemu, co nám není vlastní. Další věc je, jak jsou ty sankce v realitě uplatňovány. Nikde nejsou záruky, že je nebude někdo obcházet. Je to bohužel tak, že my jsme ti nejzodpovědnější a pak jsou další, kteří tak zodpovědní nejsou. Takže to zase postihne nás.

PL: Lze to přeložit tak, že proč my bychom se zapojovali do nějakých sankcí, když nám Rusko nic neudělalo?

To je těžké. Souhlasím s tím, že jsme součástí jistého uskupení. Jsme součástí EU, takže musíme držet basu, ale měli bychom prezentovat také argumenty na obhajobu našich zájmů. Obhajobu českých zájmů a zájmů českých firem tady nevidím. Je velmi hezké, když se uvalí sankce na oblasti energetiky a těžařství, ale americký Exxon vesele pracuje na ruské Sibiři. To je pro mě signál toho, že je něco špatně. Čili postupují tak, že co nepostihne je, to prosazují, a je jim jedno, když to postihne jiné. (-r)

Celý rozhovor v Parlamentních listech - ZDE ...>>>