Samotné sankce zásadní hrozbu pro český vývoz nepředstavují, tvrdí Hospodářská komora. Podstatně větším nebezpečím je narušení vybudovaných vztahů. Obchodní výměna Česka a celé Evropské unie s Ruskem se letos prudce snížila. Hlavním důvodem ovšem nejsou hospodářské a finanční sankce – byť se projevují stále palčivěji –, ale vnitřní hospodářské potíže Ruska vyvolané cenovým propadem na komoditních trzích a oslabením rublu. Statistická čísla jsou neúprosná. Hodnota českého vývozu do Ruska za prvních sedm měsíců letošního roku meziročně klesla o 32,8 procenta na 45,3 miliardy korun. Jak uvádí ve svém materiálu ministerstvo průmyslu a obchodu, negativní vliv vzájemných sankcí se začal viditelněji projevovat už v závěru loňského roku. Tehdy podíl Ruské federace na celkovém českém vývozu klesl pod dlouhodobě dosahovaná minimálně tři procenta. Letos je to kolem dvou procent. Nejvíce je sankcemi postiženo strojírenství, hlavně firmy dodávající do Ruska zboží, které si je schopno samo vyrobit nebo už ho vyrábí. Ministerstvo průmyslu jako příklad uvádí brněnskou strojírenskou skupinu Alta, které loni klesly tržby o dvě miliardy na 10,2 miliardy korun. Firma po zdanění vydělala 178 milionů korun, zhruba o polovinu méně než předloni. Jak známo, Alta je výrazně proexportní strojírenská skupina, která se orientuje zejména na obchody v Rusku.  „S ohledem na složitou ekonomickou situaci v Rusku je evidentní pokles investiční aktivity. Dobíhají pro stát nezbytné nebo prestižní dříve schválené projekty, na které již byly vyčleněny finance. Zároveň je markantní odklon od západních dodavatelů v oborech, kde to je možné, a zvýšená snaha o lokalizaci a přenášení výroby, včetně high-tech technologií do Ruské federace,“ poznamenává Jiří Mašata, ředitel regionálního centra agentury CzechTrade v Moskvě. „Nových kontraktů se po uvalení sankcí uzavřelo opravdu málo. Ani to nestojí za řeč. Přitom oni (Rusové, pozn. red.) i my víme, že by potřebovali hodně, hodně nakupovat, ale problém je, že nyní na to nemají,“ podotýká František Masopust, výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS.

Zdroj: Ekonom, rubrika Český export, autor Václav Lavička