* Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček: česko-ruskou Mezivládní komisi připravujeme na podzim letošního roku
* Šéf Asociace krajů České republiky Michal Hašek: na podzim do Čech zavítá prezident Tatarstánu Minninchanov
*Výkonný ředitel Komory SNS František Masopust: české firmy mají zájem v obchodu s Ruskem pokračovat

Ruský společenský večer ve festivalových Karlových Varech se uskutečnil za reprezentativní účasti zástupců české a ruské státní správy, vrcholové reprezentace česko-ruského byznysu, novinářů a představitelů kulturních kruhů obou zemí. Večer organizovala agentura VIZOO IMAGE Zuzany Poláčkové v rámci cyklu diplomatických setkání, které pravidelně pořádá pro posílení teritoriálních vazeb s klíčovými teritorii českého exportu.

Ruský večer se uskutečnil za podpory Komory pro hospodářské styky SE SNS, Rusko-české smíšené obchodní komory a Asociace krajů ČR, jejichž zástupci ve svých proslovech přinesli řadu klíčových informací pro česko-ruskou obchodní relaci.

Hynek Kmoníček, šéf zahraničního odboru Pražského hradu slíbil IX. zasedání česko-ruské Mezivládní komise pro hospodářskou, ekonomickou a vědecko-technickou spolupráci na podzim letošního roku. Zasedání komise se díky politické turbulenci střídavě na obou stranách odkládá již dva roky, jeho absence je často označována za přitěžující vztahům. Neboť právě orgány Mezivládní komise jsou klíčovými nástroji pro obchodní a komunikační linku vztahů mezi Českou republikou a Ruskem. Poslední ročník proběhl před dvěma lety v ruské Kazani.

Z tatarské metropole přivezl příznivé zprávy Michal Hašek, šéf Asociace krajů ČR, který tam nedávno vedl českou delegaci při návštěvě Tatarstánu. Prezident Rustam Minnichanov přijal osobní pozvání Michala Haška navštívit Českou republiku. Návštěva se připravuje na podzim. Možný průběh a chystané kroky v rámci příprav programu návštěvy potvrdil obchodní rada Tatarstánu v Čechách Zufar Abdulgalejev. Obchodní rada Ruské federace Alexander Turov pak ve svém projevu zdůraznil historické vazby česko-ruské spolupráce a podotkl nezbytnost pragmatického přístupu ve společné obchodní výměně.

Akce se rovněž zúčastnili zástupci Ministerstva obchodu a průmyslu, které převzalo záštitu nad akcí.

Klíčovým aspektem úspěchu společných obchodních vztahů je zajištění schéma financování projektů, Frank Guthan, člen představenstva generálního partnera akce – Sberbank CZ ujistil, že banka bude pokračovat v posílení financování projektů českého byznysu, rovněž exportních projektů do jednotlivých zemí a obsluze ruských investic v Evropě, včetně ČR. Tomu svědčí i konkrétní kroky, které Sberbanka považovaná za třetí největší bankovní skupinu v Evropě činí pro financování evropského obchodu. Nedávno uzavřela největší úvěrovou smlouvu ve své evropské historii poskytnutím úvěru 870 milionů euro dceřiné struktuře italské energetiky ENEL.

Akci v Karlových Varech zhodnotili zástupci organizátorů Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS a Rusko-české smíšené obchodní komory jako přínosnou pro podporu česko-ruské obchodní relace. Představitelé obou Komor se shodli na potřebě hledat společné instrumenty a vzájemně výhodné projekty spolupráce pro maximálně transparentní dialog, s ohledem na české a ruské zájmy.

„Vzhledem k politické konjuktuře posilujeme spolupráci s ruskou komunitou, a její zástupci, neboť vnímáme nezbytnost intenzivnějšího kontaktu hledání řešení a společného kompromisu pro naplnění zájmu obou stran. „ České firmy v obchodu s Ruskem pokračují, chceme reflektovat na jejich zájmy, lépe monitorovat prostředí, dostávat informace z první ruky, než se změní na zprávu v Blesku.

Rusko-česká smíšená obchodní komora zde zastupuje klíčové ruské investory, a jako dva samostatné subjekty, které zastupují zájmy firem obou zemí, chceme hledat společné cesty pro zachování dosavadních výsledků a dalšího rozvoje v hospodářské spolupráci mezi našimi zeměmi,“ uvedl František Masopust, výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

V rámci večera proběhlo za podpory generálního partnera bankovní skupiny Sberbank symbolické zasazení stromu v hotelu Retro Riverside, kde se setkání konalo. Na zasazení stromu se podíleli: František Masopust, výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS, Alexander Turov, Obchodní rada Ruské federace v ČR, Vladimír Ermakov, prezident Rusko-české smíšené obchodní komory, Frank Guthan, člen představenstva Sberbank CZ.