• Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu České republiky

Letošní rok byl obtížný. Přes sankce a problémy s nimi spojené se nám podařilo udržet obchod s Ruskem. V poslední době se aktivně rozvijí přímá spolupráce českých společností s ruskými regiony. Dnes jsou zvláště intenzivní se Sverdlovskou oblastí, Tatarstánem, Moskvou, Baškirií, Kalužskou a Leningradskou oblastmi. Jsme rádi, že je v Brně silné zastoupení ruské delegace. Ruský Business Den je platformou setkání zástupců vlády a byznysu pro jednání, pokračování v kontraktech tak abychom zvrátili trend poklesu hospodářské výměny a vykomunikovali nové byznysy. Rusko nebude moci pokračovat v politice závislostí na exportu energií, což bude znamenat industrializaci a já si myslím, že tam bude mnoho obchodních příležitostí.

  • Georgij V. Kalamanov, náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruské federace

Ruský trh přináší nejen velké možnosti dodávek pro vnitřní potřebu země, ale také umožňuje přesah na trh Euroasijské unie, a tady už dle mého názoru vstupují jiné značně vyšší částky, větší objemy, máme nad čím pracovat. Musíme velmi pozorně rozpracovat naší spolupráci ve sféře realizace produkce Ruské federace ve třetích zemích. Zde bychom mohli určit synergii na nejbližší dobu a podívat se na ty trhy, kam bychom mohli přijít společně. Příležitostí v tomto směru je mnoho, jsme připraveni spolupracovat a podporovat. Ačkoli se absolutní čísla vzájemné obchodní výměny v průběhu posledního roku snižovala, neznamená to, se oboustranná spolupráce v klíčových odvětvích zmenšuje. Přecházíme do stadia vytváření společných podniků a lokalizace výroby na ruském území. V Brně byly rozjednány a dohodnuty plány realizace rusko-českých projektů za celkem 40 miliard rublů. Mimo jiné v oblasti farmaceutiky a strojírenství. Objevil se také nový směr spolupráce v oblasti výroby dřevoobráběcích strojů, včetně výroby v Rusku vysoce výkonných pil.

  • Vladimír Remek, velvyslanec České republiky v RF

Můžete se spolehnout na to, že české velvyslanectví v maximální míře a možností podpoří projekty jak Komory, tak jednotlivých firem nebo uskupení, které podporujeme při různých příležitostech. Za poslední rok se nám docela osvědčilo to, že pořádáme prezentace jednotlivých oblastí u nás na úřadě. Vždy to znamená následnou misi do té konkrétní oblasti. Začali jsme krátce poté, co jsem nastoupil s Nižegorodskou oblastí, pak Ťumenská, Rostovská. Do Tuly jsme zatím nedorazili, s misí tam pojedeme v nejbližší době. Pravděpodobně začátkem listopadu.

  • Sergej K. Stupar, obchodní rada Ruské federace v České republice:

Rozjednané dohody českých firem nehledě na sankce, dokazují význam Ruska jako obchodního partnera České republiky. Obchodní případy pojištěné u EGAP míří do regionů s českou referencí, pro Sverdlovskou oblast i Čerepovec nejsou české technologie novinkou. Jsme připravení individuálně sledovat případy exportéru a pomáhat odstraňovat bariéry v Rusku. Proto vítáme intenzivní aktivity EGAP na cestě pokračování obchodu s RF.

  • František Masopust, výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS

Jsem rád, že byl EGAP stabilizačním prvkem českého exportu v turbulentní době devalvace rublu a tržních změn. I přes to export do Ruska nikdy nezastavil a pokračuje projednávat případy českých exportéru do Ruska. Od začátku zavedení sankčního dialogu jsem tvrdil, že ekonomické sankce nikdy nevyřešily politický problém. A co tu máme dnes po více než roce? Ekonomické dopady cítí jak Evropa, tak Rusko. Maďaři, Rakušané a další pokračují v setkávání na bázi Mezivládních obchodně-ekonomických komisí, kterou se v česko-ruských vztazích nedaří už tři roky zorganizovat. Obchodní výměna Sverdlovské oblasti s Rakouskem se přitom v minulém roce zvýšila o 90 procent.

  • Aleksej V. Orlov, první místopředseda vlády Sverdlovské oblasti, ministr investic a rozvoje SO

Do regionu aktivně investují nejen ruské společnosti, ale i velké mezinárodní korporace. Chtěl bych vám připomenout. Významným českým projektem v oblasti je společný podnik s českou TOS Varnsdorf. Na konci roku 2013 došlo ke slavnostnímu otevření montážní výroby strojů společného česko-ruského podniku Tos Varnsdorf a KR Group. Tento projekt se bude aktivně rozvíjet. Sverdlovská oblast má pozitivní zkušenosti s mezinárodním obchodním partnerstvím, má veliký zájem na rozvoji již existujících vazeb a na vytváření dalších příkladů takového partnerství. S Českou republikou máme historické vazby a zkušenosti, budeme podporovat obchodní vztahy.

  • Ildar R. Mingaleev, náměstek ministra průmyslu a obchodu Republiky Tatarstán

Česká republika je již mnoho let jedním z klíčových zahraničních ekonomických partnerů Republiky Tatarstán. V roce 2014 oboustranný obchodní obrat dosáhl 139 miliónů dolarů. V roce 2012 pak činil 223 miliónů dolarů. Díky naší spolupráci běží dnes v Tatarstánu realizace řady projektů. Úspěchů jsme dosáhli především v oborech jako: letectví, konkrétně je to spolupráce dceřiné společnosti Kazaňského vrtulníkového závodu OOO Vysota s podnikem Velká Bíteš. Velká Bíteš taktéž spolupracuje s Experimentální konstrukční kanceláří jm (??? Co to je, to jm???) Simonova a v současné době dodává motory pro bezpilotní cíle, rozjednán je projekt lokalizace těchto motorů. Ve farmaceutické oblasti se staví výrobna léčivých preparátů ve formě mastí a gelů. Staví se také bio-farmaceutická laboratoř pro Kazaňskou federální univerzitu. V oblasti energetiky máme rozjednané projekty s českou skupinou Alta Invest. V oblasti strojírenství je rozpracováno řada významných projektů českých firem například Jihostroj a.s.., či Kovosvit MAS, se kterým projednáváme možnost organizace regionálního servisního centra MTE Kovosvit MAS na bázi společnosti OOO Vysota a také projekt licenční montáže strojů z linie MAS na území Republiky Tatarstán.

  • Vadim Titov, viceprezident Rosatom International Network JSC pro střední Evropu

Letošní rok slaví ruský jaderný sektor 70 let od vzniku, český si připomná 60 let. Zvláště bych chtěl zdůraznit, že v průběhu všech těch 60 let se jaderný průmysl v Čechách vytvářel ve spolupráci s ruskými experty, čeští specialisté se zase zasloužili o rozvoj a zdokonalování ruských jaderných technologií. Obzvláště to platí v případě našeho základního technologického řešení: reaktoru typu VVER (které pohánějí české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, pozn. red.). Chci poznamenat, že čeští dodavatelé jsou jedněmi z klíčových pro projekty Rosatom, které se dnes realizují nejen v Rusku.

  • Andrej A. Besedin, prezident Uralské Obchodně-průmyslové komory

Česká republika je unikátní evropskou zemí – daří se jí nejen uchovávat tempo vzájemné spolupráce a rozvíjení obchodních vztahů, podniká také úsilí, která jsou bezprecedentní. Velmi si toho ceníme. V první řadě se to projevuje na úrovni vedení země a pozice váženého pána prezidenta Zemana. To, že spojnicí mezi oběma zeměmi je člověk tolik vážený v Rusku, hrdina SSSR, pilot-kosmonaut Vladimír Remek demonstruje přátelský vztah jedné země k druhé. Byznys na to vždy slyší. Celkově zaznamenala vloni Sverdlovská oblast 40 procentní pokles obchodní výměny se zeměmi EU. Za stejné období obchodní obrat oblasti s USA vzrost 2,2 krát. Nespletl jsem se – vzrostl o 220%. Pokles o 40% obchodní výměny se zeměmi EU během prvního pololetí 2015, a přesně o tolik nárůst obchodní výměny s USA. Krom toho zde máme Čínu, která fakticky dnes expanduje a obsazuje opuštěná místa, u nichž si řada zemí myslí, že se teď zastaví na pauzu a pak se vrátí do ekonomického dialogu. Tyto příležitosti máme pro Čínu, Jižní Koreu, aktivitu projevuje Mexiko, obrovským tempem roste spolupráce s Jihoafrickou republikou.

  • Sergej J. Kuzeněv, pověřený prezident Obchodně-průmyslové komory Jaroslavské oblasti

„Jsem připraven potvrdit slova mého kolegy z Jekatěrinburgu, také dnes pozorujeme zajímavou tendenci – růst obchodního obratu se Spojenými státy není v našem případě dvojnásobný. V Jaroslavské oblasti je 14 násobný. Přičemž neroste kvůli cigaretám a virginským tabákem. Roste na vysoce technologických plynových párových turbínách. Ve městě Rybinsk byl před půl rokem otevřen závod, produkující plynové turbíny s vysokými výkony. Už jsou podepsány pevné smlouvy o dodání turbín se společností Rosněfť pro elektrárny na Dálném Východě. Slavnostního otevření se zúčastnil osobně prezident General Electric a Igor Sečin. Nehledě na jakékoli sankce. V případě Jaroslavské oblasti se snaží nezůstat pozadu také Francouzi. Už deset let skupina Safran SA, společně s Rybinským závodem leteckých motorů společně vyrábí motory do letadel, určených pro středně-dlouhé lety. Dodávají se společnostem jako Bombardier nebo Embraer a instalují do letadel po celém světě. Na otázku z letošního technologického fóra v Jaroslavské oblasti „Jak nahlížíte na sankce?“ Francouzi odpověděli – Velmi jednoduše. Naše střednědobá perspektiva plánování je sedm let. Tam sankce nemáme. Nemůžeme si dovolit na úkor zájmů společnosti uspokojovat politické zájmy našich reprezentantů. Proto také zvýšili produkci motorů o 40 procent, vycházeli z dodatečných výhod, poskytnutých změnou měnového kurzu.

  • Efim N. Rozenberg, první náměstek generálního ředitele OAO NIIAS, dcery RŽD

V aktuálních podmínkách může být velmi dobrým nástrojem pro rozvoj mezinárodní kooperace společné úsilí v oblasti inovačních technologií, jako například aplikace inteligentních řešení ve sféře dopravní logistiky a řízení dopravy za použití satelitní navigace a pokročilých technologických řešení. Blízká spolupráce vědecko-výzkumných zařízení našich zemí může být silným stimulem pro rozvoj rusko-českých obchodních vztahů. Dopravní sektor, se kterým obě země mají bohaté zkušenosti, se může stát dobrým tahounem rozvoje naší podnikatelské spolupráce.