Ministrem RF pro Hospodářský rozvoj jmenoval ruský prezident Vladimír Putin Alexeje Uljukajeva, který dosud pracoval ve funkci zástupce šéfa Centrální banky Ruska.

Andrej Belousov, který dosud vedl Minekonomrazvitija, se stal asistentem prezidenta pro ekonomické otázky.

Belousov nahradil ve funkci asistenta prezidenta Elviru Nabiullinovou. Ta zamířila do čela Centrální banky Ruské federace.

Zástupcem šéfa Centrální banky namísto Uljukaeva se stane šéf expertního oddělení prezidentské administrativy Ksenia Judaeva.

O těchto kádrových posunech ruská média psala od konce května.

Andrej Bělousov, napsal Forbes, přešel na post pomocníka prezidenta aby byl ´blíže k šéfovi´. ´Vedomosti´ napsaly, že Belousov, když pracoval ve vládě Dmitrije Medveděva, byla považován za člena týmu Vladimíra Putina. Pracoval čtyři roky ve vládě, když byl Putin premiérem.

Prezident Ruské federace uvedl, že tyto kroky nebudou mít vliv na směrování ruské ekonomicky. ´Nezbytnou podmínkou růstu jsou i příznivé ukazatele ekonomiky - makroekonomická stabilita, další pokles inflace, rozpočtová odpovědnost a dodržování fiskálních pravidel. Chci zdůraznit, uvedl prezident, že zvolený strategický kurz se nemění. To je obzvláště důležité. Touto politikou se budeme řídit, bez ohledu na personální změny v Ruské centrální bance a v ekonomických útvarech prezidentské administrativy a vlády´, řekl Vladimir Putin.

Alexej Uljukajev působil ve funkci místopředsedy Centrální banky Ruské federace od roku 2004. Předtím byl náměstkem ministra financí.

Andrej Belousov působil jako ministr hospodářského rozvoje od květnu 2012, kdy Vladimir Putin, který převzal třetí prezidentské období, schválil složení vlády.

Alexej Uljukajev je považován za zastánce ekonoma školy Jegora Gajdara. Jako ministr A. Uljukajev obhajoval zvýšené financování projektů infrastruktury z rozpočtu, dosažení, jak uvedly Vedomosti, vyčlenění 526 mld. rublů pro rozvoj Dálného východu.