Od zrodu jaderného průmyslu v Čechách uplynulo letos v červnu 60 let. Fyzicky zahájil jaderný průmysl ČSR výrobu v následujícím roce 1956. Společnost Škoda JS tehdy spustila práce na projektu jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice A1. První československé jaderné elektrárny s reaktory typu VVER byly postaveny plně svépomocí místními podniky a úřady. Ze Sovětského Svazu byl dodán pouze projekt, na bázi kterého divize Ústavu jaderného výzkumu Energoprojekt Praha připravila dokumentaci pro jeho naplnění. Díky takové kooperaci při výstavbě reaktorů typu VVER a spolupráci s tehdejšími sovětskými podniky, se Československo rychle dostalo mezi lídry v oblasti výroby technického vybavení pro jaderný průmysl. Podobný úplný cyklus výroby dnes umí zvládnout jen několikzemína světě. Ke konci 20. století československý průmysl vyrobil 24 reaktorů typu VVER, z nich 21 zařízení VVER 440 a 3 zařízení VVER 1000.

České společnosti užívají nabyté zkušenosti. V současnosti jsou dodavateli pro projekty různých typů jaderných elektráren. Čeští výrobci jsou také jedněmi z nejdůležitějších hráčů pro projekty Rosatomu, které se realizují nejen v Rusku, ale i všude po světě. „Jde například o výstavbu Novovoroněžské II JE – první na světě jaderné elektrárny generace 3+, která odpovídá všem post-fukušimským bezpečnostním požadavkům a kde se letos očekává spuštění prvního bloku. Běží projekt výstavby Leningradské II JE – mezi dodavateli jsou zde společnosti  Sigma Group, Arako či Vítkovice a celková suma zakázek vyšplhala na 156 miliónů korun,“ řekl na ruském byznysovém dni v Brně Vadim Titov, viceprezident společnosti Rosatom International Network JSC pro střední Evropu. „V rámci výstavby jaderné elektrárny Kudankalam v Indii se společnosti z České republiky podílely na kontraktech za přibližně jdenu miliardu korun,“ dodal Titov.

Jedním z klíčových podniků je od samého počátku jaderného průmyslu v České republice společnost Škoda JS. Na její bázi započala realizace jaderného programu ve Východní Evropě a první reaktory sovětského typu VVER se osvojovaly a vyráběly právě na kapacitách Škody. Pakš v Maďarsku, Jaslovské Bohunice, Dukovany, Mochovce, Temelín – všechny tyto jaderné elektrárny se stavěly na bázi zařízení od společnosti Škoda JS, která je momentálně nejenom dodavatelem bezprostředně jaderného zařízení, ale i poskytovatelem inženýrských řešení, servisu a dalších služeb.

V roce 2004 se společnost Škoda JS stala součástí ruské OMZ Group. 11 let spolupráce charakterizuje starší viceprezident OMZ Igor Molibog jako úspěšné a výhodné pro obě strany. „Škoda JS dnes realizuje četné projekty - například obnovu systému kontroly a řízení v jaderné elektrárně Dukovany, dostavbu 3 a 4 bloku jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku nebo také vše spojené se zpracováním a uskladněním vyhořelého paliva. Počínaje regály a kontejnery, až po vybavení pro vyzvednutí a likvidaci senzorů z reaktorů – to vše dnes dělá Škoda JS.“