Ministr Mládek v Bělorusku

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek absolvoval dvoudenní pracovní návštěvu Běloruska. Na programu měl jednání o rozvoji česko—běloruské hospodářské spolupráce s resortními ministry a podnikateli Běloruska. Na zahraniční misi ho doprovázela čtyřicetičlenná delegace českých podnikatelů ze stavebnictví, strojírenství a energetického průmyslu. Ministr Mládek se v Minsku zúčastnil bělorusko—českého podnikatelského fóra a 8. zasedání česko—běloruské smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci, jejíž hlavním cílem je podporovat rozvoj vzájemných obchodních a ekonomických vztahů. Na programu byla také setkání s ministrem zahraničních věcí Vladimirem Makejem, ministrem průmyslu Vitalijem Vovkem a s poradcem prezidenta Kirilem Rudym.

Delegace také navštívila město Gomel. Zde ministr Jan Mládek vystoupil na Mezinárodním investičním fóru a jednal s místními představiteli o možnostech rozvoje spolupráce. Za mimořádně významné je třeba označit setkání českého ministra průmyslu a obchodu s místopředsedou běloruské vlády  V. Semaškem za účasti představitelů vybraných českých firem.  Podnikatelská delegace si prohlédla výstavu „Jaro v Gomelu“ a setkala se zde s představiteli místních firem.
 
Český export do Běloruska měl vloni sestupnou tendenci a představoval dodávky v celkovém objemu asi 6,3 miliardy korun. Dovoz z Běloruska do ČR vloni stoupl na 3,9 miliardy korun."Spolupráce českých firem s běloruskými partnery je v současné době velmi pragmatická a korektní. České firmy úspěšně zakládají v Bělorusku společné podniky a realizují tam své investice," uvedl ministr Mládek.